Jedynie prawda jest ciekawa


Rosyjskie „niet” dla kolionów

01.07.2015

Wartość rosyjskiego rubla zaczęła gwałtownie spadać, dlatego też pomysłowy rolnik z podmoskiewskiej wioski Kolionowo postanowił stworzyć własną walutę. Pieniądze o nazwie koliony znalazły się w obiegu, aż do momentu kiedy sąd zakazał mu używania własnej waluty.

Prokuratura zarzuciła Michaiłowi Szlapnikowowi, że używając pieniędzy o nazwie koliony „dezorientuje ludność w warunkach kryzysu" oraz „zagraża jedności rosyjskiego systemu płatniczego". Sąd zgodził się i zakazał używania farmerskich pieniędzy.

Ten „przestępczy” proceder bardzo dobrze sprawdzał się w małej wiosce. W sumie rolnik wydrukował 6-8 tys. „kolionów", którymi płacił za różne usługi, a które można było wymienić na towary z jego gospodarstwa. Swoich pieniędzy nigdy nie wymieniła na ruble – informuje „Rzeczpospolita”.

Niestety pomysłowość rosyjskiego farmera, który chciałby wartość produkowanych przez niego płodów rolnych nie spadała, nie spotkała się z akceptacją władz regionu. Co więcej prokuratura usiłowała oskarżyć go nawet o oszustwa finansowe. Jednakże nikt z mieszkańców wioski nie czuł się oszukany przez Szlapnikow i nie doszło do aktu oskarżenia.

Szlapnikow poza własną walutą wprowadził też wizy wjazdowe dla urzędników na teren własnej fermy. Wizy wydaje po przedstawieniu przez nich świadectwa zdrowia od lekarza… psychiatry.

mmil/rp.pl

[Fot. plus.google.com]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook