Jedynie prawda jest ciekawa


Rosjanka przemycała bursztyn

13.03.2014

Celnicy z województwa warmińsko-mazurskiego zatrzymali Rosjankę na przemycie do Polski 37 kilogramów bursztynu. Wartość towaru celnicy oceniono na 150 tys. zł.

Kruszec wykryli w środę na przejściu granicznym w Grzechotkach funkcjonariusze służby celnej oraz straży granicznej. Towar ukryty był w samochodzie marki mercedes. Kierowała nim Rosjanka podróżująca z 10-letnią córką.

- Przeprowadzono szczegółową kontrolę samochodu, bo analizy wskazywały na prawdopodobieństwo przemytu - podkreślił Ryszard Chudy rzecznik Izby Celnej w Olsztynie. Gdy pojazd prześwietlono promieniami rentgenowskimi na obrazie blisko progów samochodu widoczne były nieprawidłowości. 

Celnicy dokładnie sprawdzili auto i znaleźli w nim dospawane od środka podwójne skrytki. W 4 schowkach obok progów znajdował się bursztyn, zapakowany w 50 plastikowych torebek - w sumie 37 kilogramów. Nielegalny towar zatrzymano, podobnie jak przystosowany do przemytu samochód. Kobieta za swój czyn odpowie przed sądem. Grozi jej przepadek auta i grzywna; o jej wysokości zdecyduje sąd.

Jak podał Chudy ilość ujawnionego na polsko-rosyjskiej granicy przemycanego bursztynu rośnie. W tym roku celnicy zatrzymali 140 kilogramów bursztynu, podczas gdy w całym ubiegłym roku ujawnili 100 kilogramów.

PAP

[FOTO: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook