Jedynie prawda jest ciekawa


Rosjanin ukarany za niszczenie Koloseum

23.11.2014

Przykładna kara jako ostrzeżenie dla innych- tak ocenia się wyrok sądu w Rzymie, który skazał rosyjskiego turystę na 4 miesiące więzienia w zawieszeniu i 20 tysięcy euro grzywny za to, że wyrył kamieniem dużą literę na murze Koloseum.

42-letni Rosjanin, który zwiedzał słynny amfiteatr z grupą znajomych, został aresztowany w piątek na gorącym uczynku przez karabinierów, gdy zdążył prawie do końca wyryć pokaźną literę K. Chciał w ten sposób pozostawić swój inicjał na ścianie starożytnego zabytku.

Osądzony został w trybie natychmiastowym w ciągu doby. Karę pozbawienia wolności zawieszono, zaś wysoką grzywnę musi zapłacić w ciągu 3 miesięcy.

Włoska prasa zauważa, że to już kolejny w ostatnich miesiącach przypadek wandalizmu, jakiego dopuszczają się zagraniczni turyści w remontowanym właśnie Koloseum. Jego skrupulatnie oczyszczane i konserwowane mury odzyskują stopniowo, po latach odkładania się smogu i brudu, jasny odcień. I właśnie na takim odrestaurowywanym fragmencie turysta postanowił wyryć swój inicjał. Wyrządzoną przez niego szkodę uznano za ogromną; stąd surowa kara finansowa.

W tym roku pod podobnym zarzutem umyślnego wyrządzenia szkody w zabytku zatrzymano już dwóch Australijczyków - ojca i syna oraz Kanadyjczyka i Brazylijczyka.

Po ostatnim przypadku wandalizmu w komentarzach zwrócono uwagę na to, że Koloseum jest niedostatecznie pilnowane, skoro liczba takich wybryków rośnie. Obecnie, jak poinformował związek zawodowy zrzeszający pracowników obsługi, na każdego dyżurującego strażnika przypada 2500 zwiedzających. Przypilnowanie wszystkich przekracza możliwości personelu.

Każdego roku Koloseum zwiedza 5 milionów 300 tysięcy osób.

PAP, lz 

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook