Jedynie prawda jest ciekawa


Nawet rok więzienia może dostać nietrzeźwy właściciel psa

07.07.2013

W Portugalii opublikowano nowe przepisy dotyczące wyprowadzania zwierząt na spacery w miejscach publicznych. Wynika z nich, że nietrzeźwemu właścicielowi spacerującemu z psem grozić będzie do roku więzienia.

Zgodnie z nowym ustawodawstwem potwierdzona nietrzeźwość właściciela zwierzęcia będzie podstawą do skierowania sprawy do wymiaru sprawiedliwości. Karze podlegać będzie osoba, u której stwierdzono co najmniej 1,2 gramów alkoholu w litrze krwi, czyli maksymalnie dopuszczalny poziom przewidziany w Portugalii dla kierowców pojazdów.

"Ten, kto pod wpływem alkoholu wyprowadza zwierzę niebezpieczne lub takie, które może być potencjalnie groźne dla innych na drodze publicznej, w miejscach publicznych lub we wspólnych częściach bloków mieszkalnych podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności do jednego roku" - stanowi nowe prawo.

Identycznej karze podlegają też zatrzymane podczas spaceru z czworonogiem osoby, u których stwierdzone zostanie zażycie środków odurzających.

Wprowadzone do portugalskiego ustawodawstwa przepisy przewidują też surowe kary dla posiadaczy psów, które wykorzystywane są do walk zwierząt. Ich właściciel za organizację lub uczestnictwo w takich wydarzeniach może teraz trafić na 5 lat do więzienia.

Nowa regulacja zobowiązała urzędy gmin do rejestrowania mieszkających na jej terenie psów ras agresywnych, jeśli te urodziły się po lipcu 2004 r. Informacje o nich znajdować się będą w bazie danych samorządu terytorialnego, do którego dostęp mają mieć funkcjonariusze policji.

Zgodnie z nowym prawem właściciele psów ras agresywnych zobowiązani są do wnioskowania o ich zarejestrowanie w urzędzie gminy i o wydanie tzw. licencji na przebywanie z czworonogiem w miejscach publicznych. Osoby zatrzymane z psem, które nie będą posiadać takiego zezwolenia mogą zostać ukarane grzywną w wysokości od 750 do 5000 euro. Podobna kara została przewidziana dla nieletnich zatrzymanych ze zwierzęciem uznawanym za potencjalnie niebezpieczne.

Właściciele psów ras agresywnych zobowiązani też zostali przez ustawodawcę do rozpoczęcia tresury swoich zwierząt między 6 a 12 miesiącem ich życia.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook