Jedynie prawda jest ciekawa


Richard Thaler z sukcesem łączy ekonomię behawioralną z tradycyjną

09.10.2017
richard
Richard Thaler z sukcesem łączy ekonomię behawioralną z tradycyjną

Laureat Nagrody Nobla z dziedziny ekonomii Richard H. Thaler to specjalista od tzw. ekonomii behawioralnej, który w udany sposób potrafi łączyć jej ustalenia z językiem tradycyjnej ekonomii - mówi w rozmowie z PAP prof. Adam Noga z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Stąd, dodaje rozmówca PAP, nagroda dla Thalera jest całkowicie zasłużona.

"Richard Thaler wywodzi się z tego słynnego Uniwersytetu w Chicago, z którego pochodzi wielu noblistów, a on kontynuuje prace kilku z nich" - mówi prof. Noga.

Laureat, dodaje, jest przedstawicielem tzw. ekonomii behawioralnej, stosującej np. badania psychologiczne do analizy zachowań ekonomicznych.

"W swoich pracach pokazuje, że ta tradycyjna podręcznikowa ekonomia często nie działa, bo ludzie nie kierują się w swoich wyborach racjonalnymi decyzjami ekonomicznymi, opartymi na modelach matematycznych czy wykresach krzywych, których uczą się studenci, tylko działa w tym przypadku cała masa motywacji psychologicznych, owczych pędów, iluzji pieniężnych, plotek itp." - mówi prof. Noga.

Zwraca uwagę, że sprawdziło się to np. w Polsce w okresie kryzysu gospodarczego w latach 2008-09.

"Polska gospodarka relatywnie dobrze wtedy funkcjonowała, ale kapitał stąd uciekał do gospodarki amerykańskiej, która funkcjonowała tragicznie" - przypomina rozmówca PAP. Tymczasem zachowanie zgodne z zasadami tradycyjnej ekonomii powinno nakazywać pozostanie w Polsce, bo tylko tu były wtedy szanse na zarobek.

"To jest taki efekt matki w płonącym domu - dziecko biegnie do matki w płonącym domu, zamiast z tego domu uciekać. W tym przypadku kapitał amerykański zachowywał się jak takie dziecko" - mówi.

Prof. Noga dodaje, że Richard Thaler w bardzo udany sposób syntetyzuje różne badania ekonomii behawioralnej, a także łączy je z tradycyjną ekonomią. Bo cechą ekonomii behawioralnej jest to, zaznacza, że analizowane przez nią zjawiska trudno opisać za pomocą modeli matematycznych. Stąd połączenie jej z modelami tradycyjnej ekonomii jest bardzo cenne.

Laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii "za wkład w ekonomię behawioralną" został Amerykanin Richard H. Thaler z Uniwersytetu Chicagowskiego - ogłosiła w poniedziałek Królewska Szwedzka Akademia Nauk.

W uzasadnieniu Akademia napisała, że Thaler "uwzględnia realistyczne założenia psychologiczne w swych analizach dotyczących podejmowania decyzji ekonomicznych". "Badając konsekwencje ograniczonej racjonalności, preferencji społecznych i braku samokontroli wykazuje, jak te cechy ludzkie systematycznie wpływają na indywidualne decyzje a także wyniki rynkowe" - czytamy w komunikacie.

 

(PAP) autor: Piotr Śmiłowicz edytor: Bożena Dymkowska

Warto poczytać

 1. hokej-alko 15.03.2018

  Wielki dylemat fińskiego hokeja: pić albo nie pić

  Rozgrywki fińskiej ligi hokeja na lodzie wchodzą w zupełnie nowy wymiar, lecz nie sportowy tylko rozrywkowy. Nowe przepisy dotyczące serwowania alkoholu umożliwiają przekształcanie hal sportowych w... restauracje z pozwoleniem na sprzedaż piwa na trybunach.

 2. stephen-hawking 14.03.2018

  Pożegnaliśmy wybitnego fizyka, kosmologa i...gwiazdę popkultury

  Astrofizyk, kosmolog, fizyk teoretyk - Stephen Hawking. Miał 76 lat.

 3. venus 09.03.2018

  Kobiety – skąd one się wzięły?

  Czy zastanawialiście się, skąd się wzięło słowo „kobieta”? Odpowiedź może Was zaskoczyć!

 4. darski08032018 08.03.2018

  Żenujący upadek. Nergal „śpiewa” do penisa, na którym wisi ukrzyżowany Chrystus

  Muzyk znany dawniej jako "Holocausto" najwyraźniej zatęsknił za popularnością.

 5. kwaity-w-dzien-kobiet 08.03.2018

  Dzień Kobiet w PRL-u - święto goździków i rajstop?

  W PRL-u kreowano wizerunek kobiety jako przykładnej matki, zaradnej gospodyni domowej czy zadowolonej pracownicy. W tą oficjalną propagandę ówczesnego systemu wpisywały się także plakaty z okazji Dnia Kobiet, które można będzie od czwartku oglądać w Bibliotece Uniwersyteckiej w Łodzi.

 6. 1270polskakobieta 28.02.2018

  100 lat piękna Polek. Jak zmieniła nas wojna i komuna. Przejmujący film

  Polska kostiumolog Karolina Żebrowska postanowiła nas zabrać w sentymentalną podróż w czasie. Zainspirowana zagranicznymi produkcjami, postanowiła przygotować 11 kreacji pokazujących, jak zmieniały się Polki i polska moda na przestrzeni ostatnich 100 lat.

 7. polka26022018 26.02.2018

  Kim jest piękna Ola Jordan?

  „Jestem podekscytowana, że będę nowym jurorem Tańca z Gwiazdami w Polsce!”

 8. 1270religiawszkole 23.02.2018

  Katecheci będą mogli być także wychowawcami klas

  Możliwość powoływania katechetów na wychowawców klas proponuje MEN w projekcie nowelizacji rozporządzenia ws. warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Teraz rozporządzenie zakazuje nauczycielom religii pełnienia funkcji wychowawców klasy.

19.03
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook