Jedynie prawda jest ciekawa

Richard Thaler z sukcesem łączy ekonomię behawioralną z tradycyjną

09.10.2017
richard
Richard Thaler z sukcesem łączy ekonomię behawioralną z tradycyjną

Laureat Nagrody Nobla z dziedziny ekonomii Richard H. Thaler to specjalista od tzw. ekonomii behawioralnej, który w udany sposób potrafi łączyć jej ustalenia z językiem tradycyjnej ekonomii - mówi w rozmowie z PAP prof. Adam Noga z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Stąd, dodaje rozmówca PAP, nagroda dla Thalera jest całkowicie zasłużona.

"Richard Thaler wywodzi się z tego słynnego Uniwersytetu w Chicago, z którego pochodzi wielu noblistów, a on kontynuuje prace kilku z nich" - mówi prof. Noga.

Laureat, dodaje, jest przedstawicielem tzw. ekonomii behawioralnej, stosującej np. badania psychologiczne do analizy zachowań ekonomicznych.

"W swoich pracach pokazuje, że ta tradycyjna podręcznikowa ekonomia często nie działa, bo ludzie nie kierują się w swoich wyborach racjonalnymi decyzjami ekonomicznymi, opartymi na modelach matematycznych czy wykresach krzywych, których uczą się studenci, tylko działa w tym przypadku cała masa motywacji psychologicznych, owczych pędów, iluzji pieniężnych, plotek itp." - mówi prof. Noga.

Zwraca uwagę, że sprawdziło się to np. w Polsce w okresie kryzysu gospodarczego w latach 2008-09.

"Polska gospodarka relatywnie dobrze wtedy funkcjonowała, ale kapitał stąd uciekał do gospodarki amerykańskiej, która funkcjonowała tragicznie" - przypomina rozmówca PAP. Tymczasem zachowanie zgodne z zasadami tradycyjnej ekonomii powinno nakazywać pozostanie w Polsce, bo tylko tu były wtedy szanse na zarobek.

"To jest taki efekt matki w płonącym domu - dziecko biegnie do matki w płonącym domu, zamiast z tego domu uciekać. W tym przypadku kapitał amerykański zachowywał się jak takie dziecko" - mówi.

Prof. Noga dodaje, że Richard Thaler w bardzo udany sposób syntetyzuje różne badania ekonomii behawioralnej, a także łączy je z tradycyjną ekonomią. Bo cechą ekonomii behawioralnej jest to, zaznacza, że analizowane przez nią zjawiska trudno opisać za pomocą modeli matematycznych. Stąd połączenie jej z modelami tradycyjnej ekonomii jest bardzo cenne.

Laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii "za wkład w ekonomię behawioralną" został Amerykanin Richard H. Thaler z Uniwersytetu Chicagowskiego - ogłosiła w poniedziałek Królewska Szwedzka Akademia Nauk.

W uzasadnieniu Akademia napisała, że Thaler "uwzględnia realistyczne założenia psychologiczne w swych analizach dotyczących podejmowania decyzji ekonomicznych". "Badając konsekwencje ograniczonej racjonalności, preferencji społecznych i braku samokontroli wykazuje, jak te cechy ludzkie systematycznie wpływają na indywidualne decyzje a także wyniki rynkowe" - czytamy w komunikacie.

 

(PAP) autor: Piotr Śmiłowicz edytor: Bożena Dymkowska

Warto poczytać

 1. seul 17.10.2017

  Seoul International Aerospace & Defense Exhibition 2017

  Od wtorku, 17 października trwają targi ADEX 2017, gdzie wśród przedsiębiorstw z całego świata swoją ofertę produktów na rynki azjatyckie prezentuje również Polska Grupa Zbrojeniowa.

 2. film 17.10.2017

  Film "Niemiłość" otrzymał Grand Prix festiwalu w Olsztynie

  Film "Niemiłość" w reżyserii Andrieja Zwiagincewa otrzymał Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Koprodukcji Filmowych Festiwalu Filmowego WaMa zakończonego w sobotę wieczorem w Olsztynie.

 3. wajda 16.10.2017

  Plakaty do filmów Wajdy i jego zdjęcia - na wystawie w Radomiu

  Zagraniczne plakaty do filmów Andrzeja Wajdy oraz przedstawiające reżysera fotografie autorstwa Czesława Czaplińskiego można od niedzieli oglądać w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu. Wajda był głównym orędownikiem utworzenia tej instytucji.

 4. starwars14102017 14.10.2017

  Ósmy Zlot Miłośników Gwiezdnych Wojen "StarForce"

  - Barwną paradą, która przeszła ulicami miasta, uroczyście zainaugurowano w Toruniu ósmy Zloty Miłośników Gwiezdnych Wojen "StarForce"

 5. scotch 12.10.2017

  Świetna wiadomość dla koneserów whisky – powrót „świętego graala”

  Jeden z wiodących producentów szkockiej whisky ogłosił, że zainwestuje 35 mln funtów w zamknięte od 1983 roku destylarnie.

 6. kolbe10102017 11.10.2017

  Pierwszy film ukazujący nieznane fakty z życia o. Maksymiliana Kolbe. Premierowy pokaz

  "Dwie korony" to pierwszy film ukazujący nieznane dotąd powszechnie fakty z życia o. Maksymiliana Kolbe, począwszy od jego dzieciństwa, aż do heroicznej śmierci

 7. camera 09.10.2017

  "Kontakt" - wystawa wielkoformatowych fotografii Macieja Cieślaka

  Wielkoformatowe portrety, których bohaterami są osoby niepełnosprawne intelektualnie, będzie można zobaczyć na wystawie fotografii Macieja Cieślaka. Ekspozycja pt. "Kontakt" będzie dostępna w Starej Galerii ZPAF w Warszawie od poniedziałku.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook