Jedynie prawda jest ciekawa

Richard Thaler z sukcesem łączy ekonomię behawioralną z tradycyjną

09.10.2017
richard
Richard Thaler z sukcesem łączy ekonomię behawioralną z tradycyjną

Laureat Nagrody Nobla z dziedziny ekonomii Richard H. Thaler to specjalista od tzw. ekonomii behawioralnej, który w udany sposób potrafi łączyć jej ustalenia z językiem tradycyjnej ekonomii - mówi w rozmowie z PAP prof. Adam Noga z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Stąd, dodaje rozmówca PAP, nagroda dla Thalera jest całkowicie zasłużona.

"Richard Thaler wywodzi się z tego słynnego Uniwersytetu w Chicago, z którego pochodzi wielu noblistów, a on kontynuuje prace kilku z nich" - mówi prof. Noga.

Laureat, dodaje, jest przedstawicielem tzw. ekonomii behawioralnej, stosującej np. badania psychologiczne do analizy zachowań ekonomicznych.

"W swoich pracach pokazuje, że ta tradycyjna podręcznikowa ekonomia często nie działa, bo ludzie nie kierują się w swoich wyborach racjonalnymi decyzjami ekonomicznymi, opartymi na modelach matematycznych czy wykresach krzywych, których uczą się studenci, tylko działa w tym przypadku cała masa motywacji psychologicznych, owczych pędów, iluzji pieniężnych, plotek itp." - mówi prof. Noga.

Zwraca uwagę, że sprawdziło się to np. w Polsce w okresie kryzysu gospodarczego w latach 2008-09.

"Polska gospodarka relatywnie dobrze wtedy funkcjonowała, ale kapitał stąd uciekał do gospodarki amerykańskiej, która funkcjonowała tragicznie" - przypomina rozmówca PAP. Tymczasem zachowanie zgodne z zasadami tradycyjnej ekonomii powinno nakazywać pozostanie w Polsce, bo tylko tu były wtedy szanse na zarobek.

"To jest taki efekt matki w płonącym domu - dziecko biegnie do matki w płonącym domu, zamiast z tego domu uciekać. W tym przypadku kapitał amerykański zachowywał się jak takie dziecko" - mówi.

Prof. Noga dodaje, że Richard Thaler w bardzo udany sposób syntetyzuje różne badania ekonomii behawioralnej, a także łączy je z tradycyjną ekonomią. Bo cechą ekonomii behawioralnej jest to, zaznacza, że analizowane przez nią zjawiska trudno opisać za pomocą modeli matematycznych. Stąd połączenie jej z modelami tradycyjnej ekonomii jest bardzo cenne.

Laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii "za wkład w ekonomię behawioralną" został Amerykanin Richard H. Thaler z Uniwersytetu Chicagowskiego - ogłosiła w poniedziałek Królewska Szwedzka Akademia Nauk.

W uzasadnieniu Akademia napisała, że Thaler "uwzględnia realistyczne założenia psychologiczne w swych analizach dotyczących podejmowania decyzji ekonomicznych". "Badając konsekwencje ograniczonej racjonalności, preferencji społecznych i braku samokontroli wykazuje, jak te cechy ludzkie systematycznie wpływają na indywidualne decyzje a także wyniki rynkowe" - czytamy w komunikacie.

 

(PAP) autor: Piotr Śmiłowicz edytor: Bożena Dymkowska

Warto poczytać

 1. koncerto 18.12.2017

  Najsłynniejszy tenor liryczny na świecie poruszył serca gdańskiej publiczności

  „TAKI TENOR RODZI SIĘ TYLKO RAZ! NAJWIĘKSZE OPEROWE WYDARZENIE SEZONU W POLSCE!” - tak o listopadowym koncercie w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku mówili krytycy muzyczni.

 2. kopalnia-wujek 14.12.2017

  Premiera telewizyjna spektaklu "Wujek.81. Czarna ballada"

  W poniedziałkowy wieczór Teatr Telewizji zaprasza na premierę spektaklu "Wujek.81. Czarna ballada" w reżyserii Roberta Talarczyka, który zarejestrowano w Teatrze Śląskim w Katowicach. Widzowie zobaczą przedstawienie 18 grudnia o godz. 20.25 w TVP1.

 3. grotter 12.12.2017

  150 lat temu zmarł Artur Grottger, malarz Powstania Styczniowego

  13 stycznia minie 150 rocznica śmierci Artura Grottgera - malarza, który najsugestywniej przedstawił w malarstwie i rysunkach tragedię Powstania Styczniowego. Młodo zmarły artysta był bohaterem romantycznej i nieszczęśliwie zakończonej historii miłosnej.

 4. muzeum-ziemi-lubuskiej 08.12.2017

  Muzeum Ziemi Lubuskiej wzbogaca wystawę poświęconą winiarstwu

  Muzeum Ziemi Lubuskiej (MZL) w Zielonej Górze wzbogaca ekspozycję poświęconą winiarstwu. Niebawem zwiedzając ta stałą wystawę będzie można prześledzić historię winiarstwa na świecie i w Polsce - poinformowała rzecznik MZL Alicja Błażyńska.

 5. opera 08.12.2017

  SIC ITUR AD DEUM czyli „Tak idzie się do Boga”

  „…był to niewątpliwy sukces… …publiczność słuchała spektaklu w skupieniu… …była wzruszona… …niektórzy nawet do łez…” - tak na trojmiasto.pl premierowe wykonanie opery „Sic itur ad deum” skomentowała Ewa Palińska.

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook