Jedynie prawda jest ciekawa


Richard Thaler z sukcesem łączy ekonomię behawioralną z tradycyjną

09.10.2017
richard
Richard Thaler z sukcesem łączy ekonomię behawioralną z tradycyjną

Laureat Nagrody Nobla z dziedziny ekonomii Richard H. Thaler to specjalista od tzw. ekonomii behawioralnej, który w udany sposób potrafi łączyć jej ustalenia z językiem tradycyjnej ekonomii - mówi w rozmowie z PAP prof. Adam Noga z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Stąd, dodaje rozmówca PAP, nagroda dla Thalera jest całkowicie zasłużona.

"Richard Thaler wywodzi się z tego słynnego Uniwersytetu w Chicago, z którego pochodzi wielu noblistów, a on kontynuuje prace kilku z nich" - mówi prof. Noga.

Laureat, dodaje, jest przedstawicielem tzw. ekonomii behawioralnej, stosującej np. badania psychologiczne do analizy zachowań ekonomicznych.

"W swoich pracach pokazuje, że ta tradycyjna podręcznikowa ekonomia często nie działa, bo ludzie nie kierują się w swoich wyborach racjonalnymi decyzjami ekonomicznymi, opartymi na modelach matematycznych czy wykresach krzywych, których uczą się studenci, tylko działa w tym przypadku cała masa motywacji psychologicznych, owczych pędów, iluzji pieniężnych, plotek itp." - mówi prof. Noga.

Zwraca uwagę, że sprawdziło się to np. w Polsce w okresie kryzysu gospodarczego w latach 2008-09.

"Polska gospodarka relatywnie dobrze wtedy funkcjonowała, ale kapitał stąd uciekał do gospodarki amerykańskiej, która funkcjonowała tragicznie" - przypomina rozmówca PAP. Tymczasem zachowanie zgodne z zasadami tradycyjnej ekonomii powinno nakazywać pozostanie w Polsce, bo tylko tu były wtedy szanse na zarobek.

"To jest taki efekt matki w płonącym domu - dziecko biegnie do matki w płonącym domu, zamiast z tego domu uciekać. W tym przypadku kapitał amerykański zachowywał się jak takie dziecko" - mówi.

Prof. Noga dodaje, że Richard Thaler w bardzo udany sposób syntetyzuje różne badania ekonomii behawioralnej, a także łączy je z tradycyjną ekonomią. Bo cechą ekonomii behawioralnej jest to, zaznacza, że analizowane przez nią zjawiska trudno opisać za pomocą modeli matematycznych. Stąd połączenie jej z modelami tradycyjnej ekonomii jest bardzo cenne.

Laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii "za wkład w ekonomię behawioralną" został Amerykanin Richard H. Thaler z Uniwersytetu Chicagowskiego - ogłosiła w poniedziałek Królewska Szwedzka Akademia Nauk.

W uzasadnieniu Akademia napisała, że Thaler "uwzględnia realistyczne założenia psychologiczne w swych analizach dotyczących podejmowania decyzji ekonomicznych". "Badając konsekwencje ograniczonej racjonalności, preferencji społecznych i braku samokontroli wykazuje, jak te cechy ludzkie systematycznie wpływają na indywidualne decyzje a także wyniki rynkowe" - czytamy w komunikacie.

 

(PAP) autor: Piotr Śmiłowicz edytor: Bożena Dymkowska

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook