Jedynie prawda jest ciekawa


Rewolucyjne badania czy pomyłka?

24.09.2011

Jak jest na prawdę? Portal Stefczyk.info o wyjaśnienie poprosił doktora fizyki, , dziennikarza naukowego „Gościa Niedzielnego”, Tomasza Rożka.

Nowoczesna fizyka oparta jest na trzech filarach. Jednym z nich, być może głównym, jest zasada, że nic nie może się poruszać szybciej niż światło w próżni – tłumaczy Tomasz Rożek. Zasada, o której wspomina fizyk, została zawarta w teoriach Alberta Einsteina i jak zaznacza nasz rozmówca od stu lat niemal wszystko się opiera na tym stwierdzeniu. Przez dekady naukowcy prowadzili różne eksperymenty, które potwierdzały słowa Einsteina. Do chwili, gdy badacze zainteresowali się malutkimi cząstkami, neutrinami.

- Okazało się, że neutrina mogły się poruszać szybciej niż światło – zaznacza Tomasz Rożek. - Choć świadczące o tym wyniki uzyskano kilka lat temu, naukowcy dopiero niedawno postanowili je ogłosić. Przez te lata powtarzano ten eksperyment i za każdym razem otrzymywano takie same wyniki. Konsultowano się w tej sprawie z wieloma ludźmi, którzy zajmują się tym zagadnieniem. Oni nie znaleźli błędów w sposobie przeprowadzenia eksperymentów. Badania przeprowadzają najwięksi fizycy na świecie. Mimo wszystko błąd w tej sprawie jest możliwy, jednak musiałby być bardzo ukryty.


Rożek pytany o entuzjastyczne opinie po ujawnieniu wyników badań tonuje emocje.
- Neutrina bada się od wielu lat, zajmuje się nimi wiele zespołów na całym świecie. Jednak dotąd nikt nie wykrył, że one mogą się poruszać szybciej niż światło - tłumaczy. - I nagle coś takiego wychodzi w badaniach. Nie sugeruję, że doszło do pomyłki, choć jej również nie można wykluczyć. Niepewność powoduje między innymi fakt, że mamy do czynienia z bardzo subtelnymi różnicami w wynikach. W czasie eksperymentu cząstki siedmiusetkilometrową trasę między Szwajcarią a Włochami pokonują w nieco ponad dwie milisekundy. One przybyły trochę szybciej niż się spodziewano. Wprawdzie nazwiska naukowców gwarantują wysoki poziom badań, ale przy takich wartościach noga mogła się powinąć w każdym momencie.

Nasz rozmówca wyjaśnia, że na razie ciężko przesądzać, czy badania włoskich naukowców do czegoś się przydadzą.
- Nie sposób dziś rozważać wszystkich konsekwencji tego eksperymentu. To co wyprzedza swoje czasy często wydaje się bezużyteczne, wydaje się sztuką dla sztuki. O znaczeniu  wynalazków czy eksperymentów często dowiadujemy się wiele lat później. Dlatego dziś za wcześnie mówić, co może wyniknąć z tych badań. Nie warto nawet spekulować – mówi Rożek.

Choć fizyk sceptycznie podchodzi do spekulacji mediów, które pisały, że wyniki mogą być pierwszym krokiem do podróży w czasie, to przyznaje, iż eksperyment ten ma związek z zasadą przyczynowości.
- Jeśli coś porusza się szybciej niż światło, to sekwencja zdarzeń - najpierw skutek, potem przyczyna, może ulec zaburzeniu - opowiada Rożek. Naukowiec zaznacza, że często oczekuje się od badaczy natychmiastowych efektów. Tymczasem na nie często trzeba czekać latami.

saż

[Fot. Cern.lc3.pl]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook