Jedynie prawda jest ciekawa


Rewolucja w pobliżu rzymskich zabytków

11.07.2015

Inną rewolucję rozważa nowy burmistrz Wenecji, który nie wyklucza możliwości wprowadzenia rezerwacji dla zwiedzających miasto.

To prawdziwa rewolucja w historycznym centrum Rzymu - tak media określają postulowane od lat usunięcie z okolic Koloseum i z innych słynnych zabytków szpecących widoki straganów z pamiątkami i barów z kanapkami, czy napojami.

Inną rewolucję rozważa nowy burmistrz Wenecji, który nie wyklucza możliwości wprowadzenia rezerwacji dla zwiedzających miasto.

W Wiecznym Mieście po latach obietnic, polemik i protestów handlowców z okolic największych atrakcji turystycznych, czyli amfiteatru Flawiuszów, a także Placu Weneckiego i Placu Hiszpańskiego, na mocy rozporządzenia władz zniknęły stragany i obwoźne bary. Wozy te słyną nie tylko z brzydoty, ale i z bardzo wysokich cen. Ponad dwustu funkcjonariuszy rzymskiej straży miejskiej będzie czuwać nad przestrzeganiem rozporządzenia o zakazie ustawiania w kluczowych punktach stolicy i w pobliżu zabytków wozów sprzedających żywność, a także straganów z pamiątkami i kwiatami. Zabroniono też wstępu obnośnym sprzedawcom.

Wszystkich handlarzy przeniesiono do innych punktów poza historycznym centrum, co wywołuje ich protesty. Przyklaskują tej decyzji natomiast turyści i zwykli Włosi, znający historię długich zmagań władz z handlarzami. Powiedzieli oni mediom, że dzięki tej decyzji przywrócono godny wygląd najpiękniejszym miejscom w Rzymie.

Włoskie media przytaczają zaś opinie o „epokowym dniu dla zabytków”.

Burmistrz włoskiej stolicy Ignazio Marino, który pojechał osobiście przekonać się, czy kolorowe budy przestały zasłaniać Koloseum, zauważył, że coś, co powinno być od dawna rzeczą normalną, staje się w jego mieście wydarzeniem nadzwyczajnym.

“Dzisiaj - ogłosił z dumą - w Rzymie robimy krok w trzecie tysiąclecie”. Marino przypomniał, że od dawna obiecywał turystom możliwość oglądania okolic Koloseum w takich samych warunkach, w jakich zwiedzał amfiteatr prezydent USA Barack Obama w zeszłym roku. Wtedy ze względu na jego wizytę z rejonu zabytku usunięto wszystkich sprzedawców, a także ich stragany i wozy.

Jeszcze bardziej radykalne zmiany rozważa wybrany w połowie czerwca nowy burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro, który poinformował, że nie wyklucza wprowadzenia wymogu rezerwacji zwiedzania niektórych najbardziej obleganych i niemal zawsze zatłoczonych części miasta takich, jak np. plac Świętego Marka.

Co roku Wenecję odwiedza ponad 25 milionów osób, co znacznie przekracza możliwości tego miasta.

PAP/es

fot. freeimages.com


Warto poczytać

 1. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 7. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 8. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook