Jedynie prawda jest ciekawa


Relacja z otwarcia wystawy św. Wojciecha

16.02.2018
relacja-z-wojciecha
Relacja z otwarcia wystawy św. Wojciecha

20 stycznia br. w Auli Jana Pawła II w Gdańsku Oliwie (Kuria Metropolitalna) odbyła się uroczystość, zorganizowana przez Akcję Katolicką Archidiecezji Gdańskiej, upamiętniająca życie i działalność błogosławionych Kościoła Gdańskiego, którzy w okresie 20-lecia międzywojennego na ziemi pomorskiej z pełnym oddaniem służyli Kościołowi i Ojczyźnie.

Sesję poświęconą błogosławionym poprzedziło otwarcie wystawy pt. Błogosławieni Kościoła Gdańskiego – Bogu i Ojczyźnie. Otwarcia wystawy dokonał JE Ks. Bp Wiesław Szlachetka oraz Ks. Zbigniew Cichon Asystent Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej. (Wystawa ta była zorganizowana w ramach projektu „Dziedzictwo św. Wojciecha na Ziemi Pomorskiej” realizowanego przez Akcję Katolicką z okazji rocznicy pobytu św. Wojciecha na Pomorzu i jego męczeńskiej śmierci w 997 r.)  

Ks. Zbigniew Cichon, na wstępie podkreślił, iż „wystawa ta ma służyć popularyzowaniu naszych błogosławionych, którzy przysłużyli się Bogu i mogą być dla nas godnymi wzorami do naśladowania. Z ufnością – mówił dalej - wypełniali swoje powołanie i stali się orędownikami, nauczycielami i patronami w codziennym życiu kolejnego pokolenia Polaków”. Są również patronami Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej. 

 Ks. Bp Wiesław Szlachetka, skierował do wiernych, przybyłych na tę uroczystość słowa zachęty, aby zgłębiali życie błogosławionych i inspirowali się ich wiarą i świadectwem w budowaniu osobistej drogi z Jezusem. Ks. Biskup podkreślił i zachęcił wiernych do jeszcze większego angażowania się w życie całego Kościoła. 

Wystawa obrazująca życie i działalność bł. Alicji Kotowskiej, bł. Mariana Góreckiego, bł. Bronisława Komorowskiego, bł. Władysława Miegonia, bł. Franciszka Rogaczewskiego zawiera zdjęcia i materiały archiwalne pochodzące z Archiwum Archidiecezjalnego w Gdańsku, Archiwum Muzeum Stuthoff, Archiwum Marynarki Wojennej, Archiwum Sióstr Zmartwychwstanek w Poznaniu i w Wejherowie, Archiwum Parafii pw. Stanisława BM w Gdańsku oraz z archiwów prywatnych. Wystawa będzie prezentowana w parafiach Archidiecezji Gdańskiej oraz w szkołach. 

 Po oficjalnym otwarciu wystawy odbyła się sesja popularno – naukowa poświęcona Błogosławionym Gdańskim. Referaty wygłosili s. Mateusza Nadolska ze Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek, prof. dr hab. Dariusz Nawrot oraz ks. dr Maciej Kwiecień. Prelegenci poprzez wykłady i towarzyszące im prezentacje multimedialne przybliżyli dokonania błogosławionych, którzy z pełnym poświeceniem służyli Kościołowi i Ojczyźnie. Ukazali ich różnorakie formy działalności duszpasterskiej i wychowawczej. Inicjatywy, które podejmowali przyszli błogosławieni. Ich troskę o życie duchowe, moralne, kulturalne, oświatowe powierzonych im wiernych.  

Organizatorzy składają serdeczne podziękowanie Fundacji im. Franciszka Stefczyka za wsparcie finansowe tego przedsięwzięcia. Dzięki tej pomocy możliwe jest upowszechnianie wśród szerokiego grona odbiorców postaci Błogosławionych Kościoła Gdańskiego. 

 Członkowie Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej

Warto poczytać

 1. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 7. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 8. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook