Jedynie prawda jest ciekawa


Rekordowe upały w Europie

03.08.2013

W Austrii, Czechach, na Słowacji i Węgrzech padały dziś rekordy ciepła. Meteorolodzy ostrzegają przed podwyższonym stężeniem ozonu, w lasach szerzą się pożary. Setki urlopowiczów utknęły w korkach na autostradach, a tysiące szukało ochłody na kąpieliskach.

Tym razem rekord ciepła padł w austriackiej miejscowości Dellach w Karyntii, gdzie termometry zarejestrowały w sobotę 39,9 stopnia. Podobne temperatury wystąpiły na większości terytorium Austrii. W okolicach Wiednia słupek rtęci przekroczył 38,2 stopnia. Wprowadzono alarm z powodu podwyższonego stężenia ozonu.

Płoną lasy. Od dwóch dni austriaccy strażacy usiłują ugasić pożar trzech hektarów suchego lasu świerkowego w miejscowości Steinbach am Altersee w Górnej Austrii. W trudno dostępnym górskim terenie wykorzystano śmigłowce. Z pobliskiej ściany alpejskiej ratownicy ewakuowali 21 alpinistów.

W wielu austriackich miastach wykupiono z supermarketów wentylatory. Rekord odnotowały miejskie kąpieliska - ochłody w basenach poszukiwało 150 tysięcy Austriaków i zagranicznych turystów.

Ogromne korki zablokowały na terenie Austrii autostrady prowadzące z Niemiec na południe Europy. Gigantyczne zatory tworzyły się na autostradzie taureńskiej. Pracownicy Czerwonego Krzyża rozdawali spragnionym urlopowiczom butelki wody mineralnej.

Na Słowacji rekord ciepła - 37 stopni - padł w Hurbanovie. Pogotowie ratunkowe odnotowało 160 przypadków nagłych zasłabnięć. Od sobotniego rana strażacy walczą z pożarem lasu w okolicach Martina w Wielkiej Fatrze. W akcji bierze udział wojskowy śmigłowiec.

Upały nękają również sąsiednie Czechy. Temperatury przekraczające 38 stopni zarejestrowały 33 stacje meteorologiczne. W miejscowości Brod nad Dyji na Morawach było 38,7 stopnia, w Pradze - 38,5 stopnia. Większość czeskich stacji meteo odnotowała najwyższą temperaturę, jaką zmierzono 3 sierpnia od kilkudziesięciu lat.

Również na terytorium Węgier obowiązuje najwyższy, czerwony alarm zagrożenia. W Budapeszcie temperatura przekroczyła 37 stopni Celsjusza. Upalnie jest również nad Balatonem.

Naczelny lekarz kraju zaapelował do ludzi starszych i przewlekle chorych o pozostanie w domach. Węgierskie szpitale udzieliły pomocy kilkuset osobom. Liczba nagłych zasłabnięć wzrosła o 50 procent.

Kilkadziesiąt samochodów służb komunalnych polewa wodą ulice Budapesztu. Na najbardziej  ruchliwych skrzyżowaniach służby miejskie rozdają przechodniom wodę mineralną. Miejskie kąpieliska zamykane są dopiero o godzinie 22.

Prognozy nie są korzystne. Tropikalne upały mają utrzymać się także w nadchodzącym tygodniu. Również w nocy temperatura nie spadnie poniżej 25 stopni.

PAP/kop
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook