Jedynie prawda jest ciekawa


Rekordowa cena za obejrzenie obrazu Canaletta

07.10.2013

Za rekordową sumę 400 euro można będzie w Wenecji obejrzeć samemu w nocy obraz Canaletta, przedstawiający bazylikę Santa Maria della Salute. Dzieło zostanie wystawione dokładnie w tym samym miejscu, w którym artysta namalował je 270 lat temu.

Tak wyjątkowej prezentacji obrazu w Wenecji jeszcze nie było.

Obraz Canaletta będzie wystawiony od 10 listopada do 27 grudnia w dzień i w nocy w arkadach dawnego klasztoru, który należy obecnie do włoskiej rodziny Buziol. To właśnie tam został namalowany.

Za niezwykłe okoliczności prezentacji dzieła trzeba zapłacić astronomiczne sumy: 400 euro za możliwość samotnego podziwiania obrazu przez godzinę w nocy. Jeśli wejdzie 8-osobowa grupa, każdy musi zapłacić po 50 euro. W ciągu dnia samemu będzie można oglądać obraz przez godzinę za 280 euro. W małej grupie - za 35 euro od osoby.

"To więcej niż wystawa. To ma być przede wszystkim doświadczenie emocjonalne" – wyjaśnił organizator pokazu dzieła, Enrico Bressan.

Pomysł narodził się trzy lata temu, gdy młodzi przedstawiciele rodziny Buziol zwiedzali w londyńskiej National Gallery wystawę "Canaletto i jego rywale". Wśród wystawionych tam obrazów znaleźli widok barokowej bazyliki Santa Maria della Salute i od razu uświadomili sobie, że dokładnie tak samo widać ją z okna należącego do ich rodu historycznego budynku.

Rodzeństwo postanowiło sprowadzić obraz do miejsca, w którym powstał i tam go wystawić. Okazało się jednak, że dzieła, które zobaczyli w Londynie nie mogą wypożyczyć, gdyż należy do kolekcji królowej Elżbiety II i zgodnie z obowiązującymi przepisami jego ponowne wystawienie w krótkim czasie po ekspozycji w National Gallery było wykluczone.

Ale znaleziono inny z trzech obrazów, na jakich Canaletto uwiecznił ten sam widok. Należy on do włoskiej kolekcji rodziny Terruzzi, która zgodziła się na jego wypożyczenie. Powstał on zapewne jako pierwszy, około roku 1740 i to właśnie ten zostanie teraz wystawiony.

Artysta był wujem Bernardo Bellotto, który również znany był jako Canaletto lub Canaletto młodszy i był nadwornym artystą na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Warszawie.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 7. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 8. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook