Jedynie prawda jest ciekawa


Radziecka technologia i warszawskie metro

16.05.2012

Tunele warszawskiego metra za pomocą tarcz chciano wydrążyć już w latach 50.; te wykorzystane do budowy I linii podziemnej kolejki od nowoczesnych tarcz TBM dzieli technologiczna przepaść - przypomina Metro Warszawskie.

W związku z planami budowy metra w Warszawie w latach 50. ze Związku Radzieckiego sprowadzono osiem tarcz: sześć o średnicy ponad 6 metrów do budowy tuneli i dwie o średnicy ok. 9,5 metra do budowy stacji. "W Polsce nie było wówczas fachowców budujących metro, dlatego skorzystano z doświadczeń budowniczych metra moskiewskiego" - wyjaśnia Metro Warszawskie.

Sprzęt trafiał sukcesywnie na teren budowy od połowy 1951 r. Jednak z powodu nieprzygotowanego zaplecza budowy tarcze zamiast do szybu startowego w początkowym etapie prac składowane były pod drzewami, przykryte plandekami. Mimo, że wybudowano 17 szybów tylko w jednym miejscu rozpoczęto budowę tunelu za pomocą tarczy. Wykorzystano je wówczas do budowy odcinka doświadczalnego (ok. 900 m.) metra głębokiego.

Prace przerwano w 1957 r. Wśród mieszkańców Warszawy krążyły opowieści jakoby tarcze zostały w głębokich wykopach pod ulicami miasta. Metro Warszawskie wyjaśnia, że prawda jest inna: cenne mechanizmy wykorzystano do budowy innych obiektów a pozostałe części w miarę możliwości starano się zagospodarować.

Budowę metra wznowiono w 1982 r. Miało to być tzw. metro płytkie - budowane na głębokości 15 m. W kwietniu 1983 r. wbito pierwszy pal na trasie wykopu i rozpoczęto budowę odcinka Ursynowskiego. Odcinek od Kabat do stacji Pole Mokotowskie miał być budowany metodą odkrywkową. Pod Polem Mokotowskim postanowiono wykorzystać tarczę a następnie podjąć decyzję, jak budować dalsze odcinki.

Ostatecznie Generalna Dyrekcja Budowy Metra zleciła wykonanie tunelu metodą tarczową i w 1985 r. tarcze, sprowadzone ze Związku Radzieckiego, rozpoczęły prace. Drążenie tuneli odbywało się zbliżoną techniką do tej, jaką zaplanowano dla budowy centralnego odcinka II linii metra. Stacje wykonywane były metodą odkrywkową, a do budowy tuneli używano tarczy, która drążyła pod ziemią i następnie układała kolejne pierścienie gotowej obudowy.

Jednak przepaść technologiczna między tarczą radziecką i tarczą TBM niemieckiej produkcji dla II linii metra jest ogromna - zaznacza Metro Warszawskie. Podczas drążenia tuneli metra tarczą radziecką, geodeci mogli liczyć jedynie na własne obliczenia, pomiary i posiadane umiejętności. Tarcza radziecka nie była wyposażona w mechaniczne narzędzia tnące. Ziemia urabiana była ręcznie, a następnie urobek przerzucano na wagoniki transportujące go na powierzchnię.

Obecnie geodeci mają do dyspozycji laser naprowadzający, a także sygnał GPS, który poprzez satelitę dostarcza informacje o aktualnej pozycji tarczy i dane kierunkowe drążenia. Czoło tarczy TBM można porównać do ogromnej golarki - tarcza porusza się ruchem obrotowym, tnąc kolejne warstwy ziemi. W obecnie stosowanej technologii prawie wszystko odbywa się automatycznie. Po przejściu tarczy, tunel metra jest praktycznie gotowy do użytkowania.

Obecnie w budowie jest centralny odcinek II linii metra, który ma mieć siedem stacji i połączyć lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Budowa tej inwestycji planowo ma się zakończyć w październiku 2013 r. W środę pierwsza z czterech tarcz TBM ma rozpocząć drążenie tunelu centralnego odcinka II linii metra w Warszawie.

Tarczy TBM użyto już do wykonania tunelu pod Wisłą dla oczyszczalni ścieków "Czajka".

PAP
[fot. Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook