Jedynie prawda jest ciekawa


Puszcza Białowieska: sms-y dla turystów i mieszkańców

27.10.2013

Informacje o imprezach sportowych, kulturalnych oraz dotyczące bezpieczeństwa i pogody mogą bezpłatnie dostawać w formie sms mieszkańcy powiatu hajnowskiego i turyści odwiedzający Puszczę Białowieską. Wystarczy pobrać aplikację na smartfon lub wysłać aktywujący sms.

Powiat hajnowski rozpoczął promowanie samorządowego informatora sms wśród swoich mieszkańców oraz turystów zainteresowanych Puszczą Białowieską. System powstał za unijne pieniądze w ramach projektu "Platforma współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju rejonu Puszczy Białowieskiej".  

Turysta odwiedzający Puszczę Białowieską może za pośrednictwem systemu otrzymywać na swojego smartfona lub na telefon komórkowy informacje o imprezach biegowych, koncertach, festiwalach w okolicy puszczy, o ewentualnych zmianach czy utrudnieniach na szlakach turystycznych w Białowieskim Parku Narodowym, o atrakcjach turystycznych. Może też dostawać ostrzeżenia i komunikaty o pogodzie, wszelkie komunikaty policji i straży pożarnej dotyczące bezpieczeństwa - powiedziała PAP Aneta Kostecka ze starostwa powiatowego w Hajnówce. Można sobie wybrać konkretną grupę informacji, które chcemy otrzymywać.

By informacje odbierać na smartfonie wystarczy pobrać bezpłatną aplikację. W przypadku zwykłego telefonu komórkowego trzeba wysłać aktywujący sms po kosztach operatora. 

System jest skonstruowany tak, że np. gdy chce z niego korzystać turysta, aktywuje go i otrzymuje informacje z terenu powiatu hajnowskiego przez 2 tygodnie, potem usługa automatycznie się wyłącza. 

Na razie, z systemu korzysta około 60-70 pierwszych zainteresowanych. Kostecka powiedziała, że system już był używany przy organizacji ewakuacji jednego z bloków mieszkalnych, gdy było zagrożenie wybuchem gazu i bardzo się sprawdził. "Chodzi o usprawnienie komunikacji, by informacje były przekazywane szybko i bezpośrednio do ludzi" - tłumaczy Kostecka.

System kosztował kilkanaście tysięcy złotych. Miesięcznie jego utrzymanie kosztuje około 300 zł i na razie jest pokrywane z pieniędzy unijnych z projektu. W obecnej formie ma działać  do końca 2014 r. Jeśli się sprawdzi, być może potem bieżące koszty jego funkcjonowania przejmie starostwo hajnowskie.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,PAP

[fot. wikipedia.org, autor: Nemo 55, lic. CC 3.0 i GDFL]

Warto poczytać

 1. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 2. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 3. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 4. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 5. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 6. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 7. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 8. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook