Jedynie prawda jest ciekawa


Ptaki mają swój sposób na kolizję z samochodami

23.08.2013

Ptaki potrafią dostosowywać się do prędkości samochodów i w ten sposób unikać z nimi kolizji - do takich wniosków doszli dwaj kanadyjscy badacze.

Artykuł napisany przez Pierre Legagneux z Uniwersytetu Quebec w Rimouski i Simona Ducatez z Uniwersytetu McGill ukazał się właśnie w piśmie "Biology Letters". Z obserwacji obu biologów wynika, że ptaki uważnie obserwują zagrożenie, jakim dla nich są samochody, tak jak obserwują naturalne zagrożenia i reagują podobnie - odpowiednio wcześnie odlatując.

Autorzy zwrócili uwagę, że ptaki, które szybciej reagują na zbliżające się zagrożenie (drapieżnika czy w mieście - samochody) mają w naturalny sposób większe szanse przeżycia. Zastanawiali się, czy ptaki reagują na prędkość konkretnego samochodu, czy też "uśredniają" zagrożenie i swoje reakcje w odniesieniu, na przykład, do przeciętnej szybkości samochodów wynikającej z lokalnych ograniczeń prędkości.

Całe badanie biolodzy przeprowadzili w zachodniej Francji, w drodze z laboratorium do domu. Przetestowali reakcje ptaków w rejonach, gdzie ograniczenia prędkości były różnorodne: 20 km na godzinę, 50 km, 90 km i 110 km. Sprawdzili również reakcję ptaków na jazdę poniżej danego limitu, zgodnie z limitem i powyżej. Swoje badania biolodzy prowadzili zarówno w sezonie wiosenno-letnim jak i jesienno-zimowym, by sprawdzić jak reagują ptaki starsze i mające w związku z tym większe doświadczenie, jak i ptaki młode. Zbadali w sumie reakcje ponad 20 gatunków ptaków, koncentrując się na trzech najczęściej pojawiających się przy drogach: wronie czarnej (Corvus corone), wróblu zwyczajnym (Passer domesticus) i kosie zwyczajnego (Turdus merula).

Okazało się, że ptaki znacznie wcześniej reagowały odlotem na pojawienie się samochodu w rejonach drogi, gdzie są mniejsze ograniczenia prędkości: im większa dopuszczalna prędkość na danym fragmencie drogi, tym wcześniej reagowały ptaki na nadjeżdżający samochód. Na przykład na terenach, gdzie ograniczenie prędkości wynosi 110 km/godzinę ptaki reagowały wcześniej niż na terenach, gdzie ograniczenie wynosi 90 km/godzinę - choć pozostałe warunki, takie jak ukształtowanie terenu, roślinność, były podobne. Ptaki mniejsze i zwinniejsze uciekały później niż ptaki większe i cięższe. Zaobserwowano też, że wcześniej ucieczką reagowały ptaki, które przystanęły na drodze niż te, które stały na poboczu.

O tym, że ptaki zmieniają swoje zachowania w reakcji na pojawienie się rozwoju cywilizacji wiadomo już z wcześniejszych badań innych biologów. Na przykład ptaki zamieszkujące tereny miejskie śpiewają używając wyższych tonów niż kuzyni ze wsi, po to, żeby przebić się przez miejski hałas, bądź zmieniają porę śpiewu, by uniknąć najbardziej hałaśliwych godzin. Ptaki w miastach spokojniej reagują na człowieka i pozwalają na mniejszy dystans niż ptaki na terenach, gdzie ludzi jest mniej.

Autorzy artykułu w Biology Letters podkreślili, że konieczne są dalsze studia nad zachowaniem ptaków. Wskazali, że analiza umiejętności dostosowawczych ptaków i ich reakcji na ruch samochodów przyda się w działaniach na rzecz ochrony ptasich populacji.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 7. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 8. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook