Jedynie prawda jest ciekawa


Przechadzka po Antarktydzie

17.07.2012

Kto z nas nie marzył o tym, aby zobaczyć najbardziej niedostępne zakamarki Ziemi, jak na przykład Antarktydę? Dziś jest to możliwe, i to sprzed ekranu monitora. Dzięki zdjęciom Google’a możemy odbyć wirtualną przechadzkę po najbardziej zimnych terenach Ziemi.

Nowe, panoramiczne zdjęcia Antarktydy odkrywają przed internautami liczne obiekty, m.in. chatę Shackletona, radioteleskop w stacji polarnej Amundsena-Scotta. czy miejsca lęgowe pingwinów. Historyczne miejsca Antarktydy można obejrzeć w ramach projektu World Wonders (google.com/intl/en/culturalinstitute/worldwonders/">http://www.google.com/intl/en/culturalinstitute/worldwonders/).

Oprócz zwiedzania Antarktydy możemy poznać historię związaną z tym rejonem świata. Mowa o ekspedycjach polarnych Roalda Amundsena i Roberta Scotta, którzy na początku XX wieku konkurowali o to, kto pierwszy dotrze na biegun południowy. Internauci mogą też zobaczyć drewnianą stację Shackletona, kilkukrotnego dowódcy ekspedycji transantarktycznych. Na zdjęciach tych można zauważyć zdjęcia jedzenia, lekarstw, czy sprzętu wykorzystywanego na początku XX wieku. Mimo upływu czasu, wszystko jest świetnie zachowane.

Zdjęcia powstały przy współpracy z Polar Geospatial Center (PGC) przy Uniwersytecie Minnesota nowozelandzką organizacją Antarctic Heritage Trust.  Jak pisze na oficjalnym blogu Google Alex Starns z projektu Street View: - Celem tych starań jest dostarczenie naukowcom i entuzjastom podróżowania (lub pingwinów) z całego świata wysokiej rozdzielczości dokumentacji tych ważnych historycznie miejsc.

Zdjęcia dostępne są również na stronie Google Maps.

mf, PAP

[Fot. googlemaps]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook