Jedynie prawda jest ciekawa


Prywatne życie Królowej Jadwigi

23.03.2018
krolowa-jadwiga
Prywatne życie Królowej Jadwigi

Od eseju biograficznego "Jadwiga" autorstwa Marty Kwaśnickiej rozpoczęła się w czwartek w Instytucie Polskim w Budapeszcie prezentacja serii wydawniczej noszącej imię historyka i znawcy stosunków polsko-węgierskich Wacława Felczaka.

Marta Kwaśnicka opowiedziała o swojej książce na spotkaniu prowadzonym przez historyka literatury Laszlo Szoerenyiego. 


Jak podkreślił wydawca, autorka ukazuje Jadwigę nie tylko jako powszechnie kochaną, kanonizowaną królową, ale też jako osobę prywatną, która jest jednocześnie zależna od historii i ją tworzy. 

Książka o królowej Polski jest jedną z czterech już opublikowanych przez wydawnictwo Rezbong na zlecenie Fundacji im. Wacława Felczaka, której celem jest przekazywanie tradycji przyjaźni polsko-węgierskiej młodszym pokoleniom. 

Pozostałe to: "Dwanaście" Marcina Świetlickiego, "Triumf człowieka pospolitego" Ryszarda Legutki oraz "Szkoła polskości", praca doktorska Noemi Kertesz o literaturze dziecięcej polskiego romantyzmu. 

"W serii Felczaka ukaże się w sumie 12 pozycji. Będą to albo książki polskich autorów, albo książki Węgrów o tematyce polskiej. Podjęliśmy się wydania publikacji w czterech dużych kręgach tematycznych: literatura piękna, nauki społeczno-polityczne, stosunki kulturalne i prace węgierskich katedr uniwersyteckich w dziedzinie polonistyki" - powiedział PAP szef wydawnictwa Gergoe Kovacs. 

Jak dodał, w przygotowaniu jest książka o kontaktach węgierskich Jana Matejki i wątkach węgierskich w jego twórczości, a jesienią ukaże się "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy" Sergiusza Piaseckiego. 

ezbong publikował już wcześniej książki polskich autorów, m.in. wydał dwie prace Igora Jankego: "Napastnika" o Viktorze Orbanie oraz "Twierdzę" o Solidarności Walczącej. 

Wacław Felczak (1916-93) to naukowiec i opozycjonista; podczas II wojny światowej był kurierem rządu RP na uchodźstwie, w latach 1947-56 odbywał wyrok w więzieniach stalinowskich, od 1958 r. pracował w Instytucie Historii UJ. Był znawcą stosunków polsko-węgierskich i inicjatorem zacieśnienia kontaktów z Węgrami. Specjalizował się w węgierskiej kulturze, języku i zagadnieniach polityczno-historycznych, był autorem "Historii Węgier". 

Fundacja im. Wacława Felczaka to wspólna inicjatywa Polski i Węgier. Prezydent Andrzej Duda na początku miesiąca podpisał ustawę o powołaniu Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, który będzie miał siedzibę w Warszawie. Na Węgrzech natomiast Fundacja im. Wacława Felczaka kilka dni temu została zarejestrowana przez sąd w Budapeszcie. 


(PAP/fot. Wikicommons)

Warto poczytać

 1. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 2. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 3. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 4. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 5. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 6. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 7. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 8. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook