Jedynie prawda jest ciekawa


Profesjonalny Grunwald

04.07.2014

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem coraz mniej przypomina zabawę miłośników historii średniowiecza, a coraz bardziej jest spotkaniem osób profesjonalnie zajmujących się rekonstrukcją historyczną - uważają członkowie bractw rycerskich przygotowujący się do imprezy.

W tegorocznej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem ma wziąć udział 1,2 tys. rycerzy z Polski, Rosji, Litwy, czy Niemiec. Każdy z nich zostanie sprawdzony pod kątem tego, jak wygląda i jakiej będzie używał broni. "Każdy też dostanie bojowy identyfikator" - zapowiada dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej.

Wielu będzie walczyło po raz kolejny. "Ale to nie znaczy, że my co roku wyglądamy tak samo, także sama bitwa wygląda inaczej. Jeśli ktoś by się pokusił o porównanie strojów i uzbrojenia sprzed 5-7 lat i tego, z którym wyjdziemy w tym roku zobaczyłby ogromną różnicę. Tamte bitwy były bardziej amatorskie, teraz weszliśmy na zdecydowanie wyższy poziom profesjonalizacji" - powiedział PAP Jakub Kwiecień, który jest członkiem bractwa rycerskiego i zarazem członkiem Grunwaldzkiej Akademii Miecza działającej przy Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Akademia ta została założona m.in. po to, by doskonalić umiejętności posługiwania się dawną bronią. Jej członkowie regularnie spotykają się na turniejach rycerskich organizowanych w całym województwie (w ten weekend jest to zamek w Nidzicy, ostatnio spotykali się w Mrągowie), a także na Litwie.

"Ale imprez rycerskich jest coraz więcej w całym kraju. Myślę, że jakby ktoś się uparł i jeździł po wszystkich to latem mógłby zaliczać nawet 2-3 tego rodzaju turnieje, czy inscenizacje w tygodniu. Od kilku lat obserwujemy narastającą modę na rycerskie imprezy" - powiedział PAP inny z członków grunwaldzkiej Akademii Michał Morawiec.

Częste turnieje i pokazy sprawiają, że inscenizatorzy coraz bardziej serio traktują swoje hobby. Wielu z nich przez cały rok regularnie trenuje, np. olsztyńscy członkowie bractwa rycerskiego pozyskali od miasta salę na treningi.

"Mamy piankowe miecze, którymi trenujemy, mamy sprzęt do ćwiczeń siłowych. Pracujemy nad kondycją, siłą mięśni. To pozwala nam potem sprawniej operować ciężkimi mieczami, lepiej znosimy też noszenie ważącej 25 do 35 kg zbroi" - powiedział PAP Morawiec i przyznał, że podobne treningi przez cały rok uprawiają także inni członkowie bractw rycerskich.

Zdaniem inscenizatorów takie podejście do walk sprawia, że są one coraz bardziej widowiskowe, bo rycerze nie opadają z sił po kilkunastu minutach "machania" mieczem. "Na ten autentyzm ma wpływ także to, że na rynku pojawia się coraz lepsze, coraz bardziej profesjonalne uzbrojenie, czy zbroje. Są już w Polsce ludzie, którzy profesjonalnie zajmują się produkcją jednego typu broni, odzieży, zbroi. Ci ludzie tylko z tego i tylko tym żyją" - powiedział PAP Kwiecień i dodał, że na zrobienie zbroi na miarę trzeba czekać nawet pół roku i zapłacić za nią 3-4 tys. zł.

"To hobby nie jest tanie i lekkie ale coraz więcej jest ludzi, którzy gdy się na nie decydują to starają się robić wszystko, by być w pełni profesjonalnym rycerzem" powiedział Marcin Waszkielis, który jest mistrzem świata w sportowych walkach rycerskich (tytuł zdobył kilka tygodni temu na zawodach w Hiszpanii - PAP).

Zdaniem miłośników historii średniowiecza moda na profesjonalizację przyszła do Polski z Rosji. "Rosjanie jako pierwsi, już w 1998-99 roku, mieli tak profesjonalny sprzęt i tak dopieszczone zbroje, że oczy nam wychodziły z zachwytu" - przyznał Kwiecień.

Zdaniem Waszkielisa moda na średniowieczne walki przekracza już ocean, bo na zawodach rycerskich w Hiszpanii stawili się zawodnicy z USA. "Oni argumentują, że ich korzenie są europejskie i do nich sięgają w tej fascynacji średniowieczem" - przyznał Waszkielis. Tegoroczna inscenizacja bitwy pod Grunwaldem odbędzie się 12 lipca o godz. 15.

PAP, lz

[fot: grunwald1410.pl]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook