Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

30.04.2018
karol-borsuk
Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

Gra polegała na rzutach dwunastościennymi kostkami wykonanymi z papieru. Na każdej ze ścianek widniało zwierzątko: króliki, owce, świnie, krowy, konie, wilk, lis, duży czarny pies i mały żółty pies. Zwierzątka zdobywało się poprzez rzut kośćmi. Króliki rozmnażało sie najłatwiej i najszybciej. Krowy i konie były najtrudniejsze do zdobycia – można je było zebrać w drodze wymiany i korzystając z rachunku prawdopodobieństwa. Dwa zwierzęta przeszkadzały w hodowli - wilk i lis pożerały zwierzęta. Ochronę przed nimi zapewniały duży i mały pies. Gra nie zawierała planszy. 


Początkowo w grę grała jedynie rodzina profesora Borsuka, jednak szybko zdobyła na popularności i uprzyjemniała życie w okupacyjnej rzeczywistości.

W 1944 roku, wraz z Warszawą spłonęła większość egzemplarzy Hodowli Zwierzątek. Zachował się zaledwie jeden egzemplarz, który odnaleziono w miejscowości pod Warszawą. Możemy go dziś zobaczyć w Muzeum Powstania Warszawskiego. 

5 lat temu powstała propozycja wydania podobnej gry. Nowa, powojenna wersja "Ranczo" wprowadziła planszę i usunęła świnie z hodowli, zwiększona została też interakcja między graczami. Gra cieszy się popularnością szczególnie wśród dzieci, które uczą się w ten sposób ekonomii i matematyki. "Ranczo" znane jest w około 30 krajach, a w Finlandii została kilka lat temu uznana za „grę roku”.


MP/fot. TVP Kultura

Cały materiał na www.vod.tvp.pl

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook