Jedynie prawda jest ciekawa


Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

28.04.2018
1270polonez
Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

Jedna z inicjatorek akcji, Arleta Kolska-Hypka z Urzędu Miasta w Słupcy podkreśliła w rozmowie z PAP, że "rok 2018 jest rokiem szczególnym dla wszystkich Polaków". Jak mówiła, "postanowiliśmy tanecznym krokiem, podobnie jak to dawniej bywało na dworach królów polskich, kiedy tańcem rozpoczynano ważne wydarzenia, tak i my chcemy uczcić 100. rocznicę niepodległości w sposób wyjątkowy i niepowtarzalny - typowo polskim polonezem".

Mieszkańcy zatańczą poloneza w niedzielę na stadionie "Leśnym" w Słupcy. Jak mówiła Kolska-Hypka, będzie to wydarzenie nie tylko rocznicowe, ale i okazja do prawdziwej integracji mieszkańców i realizacji wspólnej inicjatywy wszystkich pokoleń.

"Nasza próba pobicia rekordu Guinnessa będzie też o tyle wyjątkowa, że odbędzie się w Międzynarodowym Dniu Tańca. Poprzedni rekord w jednoczesnym tańczeniu poloneza wyniósł 325 osób, więc potrzebujemy co najmniej 326. O frekwencję się jednak nie obawiamy, ponieważ zainteresowanie jest bardzo duże - na chwilę obecną mamy już ponad 530 chętnych mieszkańców" - podkreśliła Kolska-Hypka.

Jak dodała, aby podjąć próbę pobicia rekordu muszą być jednak spełnione odpowiednie warunki. Przede wszystkim, wszystkie osoby muszą znać układ, polonez musi być wykonany w rytmie 3/4, a ruchy muszą być zsynchronizowane. Ponadto, taniec musi zostać wykonany w sposób tradycyjny oraz w stroju odpowiednim dla tego stylu, czyli polskim stroju narodowym.

Odpowiednie stroje można było wypożyczyć m.in. w Urzędzie Miasta Słupcy, gdzie władze samorządowe przygotowały dla mieszkańców 200 kompletów. Dodatkowo, wszystkie osoby, które zechcą uczestniczyć w tańcu, a nie zdobędą stroju, otrzymają od organizatorów rozetę, czyli kokardę w barwach narodowych.

Specjalnie na próbę pobicia rekordu, choreografię układu tanecznego przygotowały Joanna Zastawa i Karolina Wilczewska. 

(PAP)

autor: Anna Jowsa

fot. kadr z filmu "Pan Tadeusz" A. Wajdy

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook