Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Kolumbii: Nagroda Nobla była darem z nieba

10.12.2016

Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos powiedział w piątek w Oslo w przededniu odebrania Pokojowej Nagrody Nobla, że przyznanie mu wyróżnienia było "darem z nieba".

Norweski Komitet Noblowski przyznał Santosowi Pokojową Nagrodę Nobla 9 października "za zdecydowane wysiłki na rzecz zakończenia trwającej od ponad 50 lat wojny domowej w swym kraju". Decyzja została ogłoszona zaledwie kilka dni po tym, gdy Kolumbijczycy odrzucili w referendum porozumienie pokojowe z lewicowymi rebeliantami z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC). "Pokojowa Nagroda Nobla była darem z nieba. Dała nam odwagę, aby kontynuować rozmowy. Zachęciła mnie osobiście oraz negocjatorów, ale przede wszystkim ludzi, Kolumbijczyków" - powiedział Juan Manuel Santos podczas oficjalnej konferencji prasowej w Norweskim Instytucie Noblowskim. 

Do klapy marynarki prezydent miał przypiętego gołąbka pokoju. Jak podkreślił noblista, szczególną rolę w doprowadzeniu do zawarcia nowego układu pokojowego 24 listopada odegrali młodzi ludzie, którzy nie głosowali w referendum, a po jego negatywnym wyniku wyszli na ulice, pokazując poparcie dla porozumienia. "To zachęciło nas do dialogu na szczeblu krajowym, zwłaszcza z tymi, którzy byli przeciwni pierwszemu porozumieniu. Następnie usiedliśmy do negocjacji" - mówił prezydent Kolumbii. 

Według niego to "młodzi ludzie będą największymi beneficjentami pokoju, gdyż pierwszy raz od 50 lat będą mogli żyć w normalnym kraju". Santos jest przekonany, że porozumienie pokojowe szybko zostanie wprowadzone w życie. "W przyszły poniedziałek sprawą zajmie się Trybunał Konstytucyjny, aby umożliwić szybką ścieżkę prawną" - powiedział. Noblista przybył do Oslo w piątek rano, zabierając ze sobą gości: byłych prezydentów Kolumbii oraz byłych zakładników FARC. Nie zaprosił na uroczystości negocjatorów FARC, którzy także są twórcami porozumienia pokojowego. "Nie chciałem stwarzać problemu Norwegii. Członkowie FARC wciąż są przedmiotem postępowania sądowego w Kolumbii i nie mogą wyjeżdżać za granicę. Ale FARC będzie tutaj (na uroczystości w Oslo) w sercach i umysłach. Powiedziałem im to" - powiedział Santos. 

Prezydent pytany o swoją rolę, gdy zanim został prezydentem kierował jako minister obrony największą zbrojną ofensywą przeciwko FARC, odpowiedział, że "czasami trzeba wojny, aby osiągnąć pokój". "Żaden inny minister obrony czy prezydent nie był tak jak ja skuteczny w walce z FARC. Robiłem to z pistoletem w jednej ręce i konstytucją w drugiej" - podkreślił. Przypomniał, że militarne osłabienie FARC spowodowało, że w ogóle możliwe było rozpoczęcie negocjacji pokojowych. Uroczystość wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla, złotego medalu oraz dyplomu odbędzie się w sobotę w Ratuszu w Oslo.

kk/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook