Jedynie prawda jest ciekawa


Premiera "Hobbita" w Londynie

13.12.2012

Z udziałem księcia Williama odbyła się brytyjska premiera pierwszej części nowego trójodcinkowego filmu "Hobbit: Niezwykła podróż".

Film po raz pierwszy pokazano również w USA, Francji i w Skandynawii. Światowa premiera odbyła się w Nowej Zelandii.

Na czerwonym dywanie przed kinem Odeon na Leicester Square obfotografowano angielskiego aktora Martina Freemana - odtwórcę tytułowej roli młodego Hobbita i australijską aktorkę Cate Blanchett występującą w głównej roli kobiecej - Galadrieli. Jak powiedział reporter telewizji ITV: "Cate (Blanchett) musi wystarczyć księciu Williamowi zamiast Kate (księżnej Katarzyny, która nie przyszła na premierę z powodu trudnej ciąży)".

Reżyserem jest Nowozelandczyk Peter Jackson, który nakręcił film według książki J.R.R. Tolkiena z 1937 r. zatytułowanej "Hobbit, czyli tam i z powrotem". Powieść jest prologiem "Władcy Pierścieni".

Tematem "Hobbita, czyli tam i z powrotem", jest historia wyprawy Bilbo Bagginsa, trzynastu karłów i czarodzieja Gandalfa do miejsca, w którym muszą zmierzyć się ze smokiem Smaugiem. Akcja książki rozpoczyna się 60 lat przed wydarzeniami opisanymi we "Władcy Pierścieni".

Film kręcony z użyciem nowoczesnych kamer cyfrowych, wyprodukowany w technice 3D i z zastosowaniem techniki 48 klatek na sekundę (zamiast standardowych 24) może okazać się bardziej kasowy niż "Powrót Króla", ostatniego z trylogii Jacksona "Władca Pierścieni", który miał światową premierę w 2003 r. i przyniósł łącznie 1,1 mld USD - głoszą prognozy.

"Szybkość 24 klatek na sekundę jest w użyciu od 1927 r. Myślę, że jako twórcy filmowi powinniśmy korzystać z nowych technologii, by uczynić kino jeszcze bardziej zajmującym" - tłumaczył Jackson.

Kręcąc "Hobbita", Jackson współpracował z twórcami, którzy wcześniej byli zaangażowani w realizację "Władcy Pierścieni", m. in. z australijskim operatorem Andrew Lesnie, nagrodzonym Oscarem za zdjęcia do "Drużyny Pierścienia", i kanadyjskim kompozytorem Howardem Shore'm, wyróżnionym Oscarami za muzykę do "Drużyny Pierścienia" i "Powrotu Króla". Również niektórzy aktorzy występujący w nowej trylogii zagrali we "Władcy Pierścieni".

Brytyjscy krytycy na ogół ocenili film pozytywnie, choć niektórzy skrytykowali rozpisanie fabuły na trzy odcinki w oparciu o notatki autora, a posłużenie się 48 klatkami na sekundę niektórym skojarzyło się z telewizją przeznaczoną dla masowego odbiorcy.

Recenzent "Daily Telegrapha" Robbie Collin uznał film za "przydługi i przesłodzony", dając mu tylko dwie gwiazdki na pięć możliwych. Według Collina trylogia obfituje w dłużyzny, ponieważ reżyser i producent (Warner Brothers), licząc na zwiększenie przychodów, zdecydowali się rozpisać stosunkowo krótką historię na trzy pełnometrażowe filmy.

Peter Bradshaw z "Guardiana" dał filmowi trzy gwiazdki, nazywając film "trójodcinkową kasową bonanzą", ale pochwalił efekty wizualne i sztukę operatorską.

Geoffrey MacNab z dziennika "The Independent" napisał, że pomimo wrażenia "wściekłości i wrzasku", który chcą osiągnąć twórcy trylogii, w filmie nie dzieje zbyt wiele. MacNab odniósł wrażenie, że reżyser "posługuje się wielkim młotem do rozbicia małego orzecha (niemrawej akcji)".

Za "niepotrzebnie długi i przereklamowany" uznał film również recenzent "Daily Mail" Chris Tookey. Choć całość określił jako nieudaną, dostrzegł jednak wiele "elementów zabawnych, ekscytujących, pełnych górnolotnego patosu, dobrej gry aktorskiej i oryginalnej reżyserii".

Na ekrany brytyjskich kin film wchodzi od piątku. W Polsce od 28 grudnia. Ekranizacje "Władcy Pierścieni" z lat 2001-03 przyniosły Jacksonowi wiele nagród. "Drużynie Pierścienia" przyznano cztery Oscary, "Dwóm wieżom" - dwa, a "Powrotowi Króla" - jedenaście.

PAP/run

fot. EPA

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook