Jedynie prawda jest ciekawa


Prehistoryczny potwór z głębin

14.01.2013

Morski drapieżnik, którego szkielet, w tym dużą część czaszki, odkryto w 2010 r. w Nevadzie w USA, polował na zdobycz tak dużą, jak on sam - doszli do wniosku naukowcy z międzynarodowego zespołu.

Artykuł na ten temat zamieszcza tygodnik "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Drapieżnik Thalattoarchon stauropigia mierzył prawie dziewięć metrów długości. Żył 244 mln lat temu, kiedy świat się odradzał po globalnym wymieraniu.

Jest wczesnym reprezentantem ichtiozaurów, które żyły w tym samym czasie, co dinozaury. Królowały one w oceanach przez 160 mln lat.

Ponieważ thalattoarchon potrafił upolować zdobyć niemal tak dużą, jak on sam, naukowcy przyrównują go do orki.

Co ciekawe, zwierzę pojawiło się osiem mln lat po największym wymieraniu w dziejach Ziemi, które trwało na przełomie permu i triasu. Oznacza to, że życie na naszej planecie odradzało się względnie szybko.

W Nevadzie paleontolodzy odnaleźli większą część szkieletu ichtiozaura, w tym całą czaszkę, oprócz fragmentu pyska, części płetw oraz kompletny kręgosłup aż po czubek ogona.

ansa/pap

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook