Jedynie prawda jest ciekawa


Praga zapłaci za kwiaty

18.02.2012

Urzędnicy praskiego ratusza chcą, aby w oknach kamienic w obejmującej ścisłe centrum, a jednocześnie najbardziej zabytkowej części miasta 1. dzielnicy, pojawiło się więcej kwiatów, a w podwórkach - więcej zieleni. Dlatego też rozpisali konkurs, za pośrednictwem którego będą przydzielali granty, przeznaczone na upiększanie otoczenia.

Ratusz na ten cel wyasygnował 200 tysięcy koron (około 33 tys. zł). Mieszkańcy i właściciele domów w 1. dzielnicy mogą składać wnioski o dofinansowanie do 23 marca.

Praga 1 rozciąga się po obu stronach Wełtawy i mieści na swym obszarze Stare Miasto, Hradczany, Josefov, Malą Stranę, Nowe Miasto, fragment Holeszovic oraz Vinohradów.

Pieniądze mają być przyznane tylko na kwiaty w oknach wychodzących na ulice czy place oraz rośliny rozmieszczone we wspólnych częściach budynków.

Burmistrz dzielnicy Oldrzich Lomecky tłumaczył, że zainteresowani mogą wnioskować o sumy od kilkuset do kilku tysięcy koron. - Okazuje się, że ten program potrzebowałby o wiele większego wsparcia finansowego, niż byliśmy w stanie na niego przeznaczyć z budżetu. Jednak lepiej w wspierać w małym stopniu, ale w konkretnym celu, niż tracić pieniądze zbytecznie - powiedział.

Miasto pokryje m.in. koszty zakupu roślin, doniczek i innych niezbędnych w ogrodnictwie materiałów.

Po raz pierwszy Praga sfinansowała podobne cele w 2005 roku. Wówczas granty otrzymało około 50 wnioskodawców - zarówno osób fizycznych, jak i firm. Wtedy jednak miasto oferowało do podziału dwukrotnie wyższą sumę.

PAP
fot.sxc.hu


Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook