Jedynie prawda jest ciekawa


Prądy morskie i wiatry wpływają na epidemie grypy

18.01.2012

Zjawisko zwane La Nina może się przyczyniać do występowania pandemii grypy - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Amerykańscy specjaliści zaobserwowali, że wszystkie cztery ostatnie pandemie grypy wystąpiły po La Nina. Zjawisko to polega na przemieszczaniu się chłodnej wody na powierzchnię wschodniego Pacyfiku pod wpływem wiatrów i może prowadzić do zmian w migracjach ptaków - spotykają się wówczas ptaki z odległych rejonów, które w innych warunkach nie miałyby szansy się zetknąć. La Nina jest związana ze zjawiskiem El Nino Southern Oscillation (ENSO).

Autorzy hipotezy zastrzegają, że nie każdemu La Nina towarzyszyło pojawianie się nowych szczepów wirusa grypy. Zjawisko jest tylko czynnikiem ryzyka i pandemia może się pojawić niezależnie od niego.

W każdym razie grypa "hiszpanka" (1918), grypa azjatycka (1957), grypa Hong Kong i "świńska grypa" z roku 2009 były poprzedzone przez La Nina. Pojawiły się wówczas szczepy wirusa, na które nikt nie był uodporniony.

Nowe szczepy powstają, gdy dwie odmiany wirusa zakażają ten sam organizm (na przykład świnię czy ptaka) i wymieniają materiał genetyczny. Świnie oczywiście nie migrują, ale na ich farmy mogły zawitać zarażone egzotycznym wirusem ptaki.

PAP

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 7. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 8. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook