Jedynie prawda jest ciekawa


Pozytywne emocje a nauka

26.03.2015

Emocje i pamięć są z sobą ściśle związane - podkreślają eksperci. Jakie ma to znaczenie w procesie nauczania? Psycholodzy twierdzą, że pozytywne emocje pomagają w uczeniu się.


- Ważne by te emocje były na optymalnym poziomie, nie za wysokim i nie niskim - podkreśliła psycholog i psychoterapeutka Anna Resler-Maj podczas II Kongresu Uniwersytetów Dziecięcych.

Tegoroczna edycja kongresu - który zebrał się w gmachu Senatu - była poświęcona wzbudzaniu u dzieci potrzeby poznania i radości z nauki.

W swoim wystąpieniu otwierającym kongres Resler-Maj podkreśliła, że emocje i pamięć są z sobą ściśle związane - lepiej przechowujemy pamięć, która powstała przy odpowiednim poziomie emocji, niż gdy poziom emocji jest zbyt niski lub zbyt wysoki.

- Można powiedzieć, że to samo wykorzystują media. Jeśli przekaz reklamowy jest zbyt silny, zbyt drastyczny, straszny dla nas, to prawdopodobieństwo, że przyjmiemy ten produkt jest bardzo niskie. Natomiast jeśli w ogóle emocjonalnie nas nie pobudza, nie robi na nas żadnego wrażenia, wówczas tego przekazu również nie zapamiętamy - powiedziała psycholog.

Według niej są też takie reklamy, w których pamiętamy co się dzieje w reklamie, ale zupełnie nie pamiętamy, jaki produkt jest reklamowany.

- Oznacza to, że pobudzenie, ekscytacja samą reklamą były tak silne, że sam produkt nam umknął. Tak samo jest z zajęciami, z lekcjami - nie możemy dzieci, uczniów za bardzo pobudzić, nie możemy poddać nadmiernej ekscytacji, bo wówczas wyjdą z zajęć rozbawieni, uśmiechnięci, ale mogą nie zapamiętać treści, która na nich była - zaznaczyła.

Stąd - jak mówiła - rolą dydaktyka jest szukanie optymalnego poziomu emocjonalnego, po to, by dziecko kojarzyło merytoryczną wiedzę z emocjami, które mu wówczas towarzyszyły, lecz by te emocje nie zalewały, ani nie zagłuszały treści.

Psycholog zwróciła też uwagę na to jak ważna przy przyswajaniu wiedzy przez dzieci jest atmosfera w klasie, emocjonalny stosunek ucznia do nauki, a także również do nauczycieli.

- Gdy pytamy dzieci, które przedmioty lubią, które zajęcia były dla nich szczególnie atrakcyjne, pierwszym argumentem, który podaje około 90 proc. z nich jest osoba nauczyciela. "Lubię biologię, bo pani od biologii jest bardzo sympatyczna", "uwielbiam chemię, bo na chemii pan potrafi nas zainteresować zadaniami, ćwiczeniami" - padają odpowiedzi. Każdy z nas dorosłych pytany o ulubione zajęcia w szkole także wymieni te, które zapisały się nam w pamięci ze względu na nauczyciela - powiedziała Resler-Maj.

Jak mówiła, pod wpływem pozytywnych emocji, takich jak radość, zadowolenie, duma, dobry humor zwiększa się zakres procesów uwagi, pamięci, myślenia, stajemy się bardziej elastyczny i twórczy.

- Każdy z nas ma takie momenty, kiedy po prostu wszystko się udaje, jesteśmy na fali - sprawniej funkcjonujemy poznawczo, lepiej pamiętamy, lepsze decyzje podejmujemy, podejmujemy je szybciej. Tak samo jest w przypadku dzieci i uczenia się - zaznaczyła psycholog.

- Kiedy jest optymalny poziom zadowolenia, radości z kontaktu z dydaktykiem, z nauką, dziecku łatwiej jest korzystać z zasobów poznawczych (...). Pokazuje to jak ważną rolę odgrywa inteligencja emocjonalna, która pozwala wykorzystać w optymalny sposób nasz racjonalny sposób myślenia i wiedzę - dodała.

Anna Resler-Maj jest certyfikowaną terapeutką poznawczo-behawioralną. Pracuje z dziećmi, młodzieżą i rodzinami w Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie.

Organizatorem II Kongresu Uniwersytetów Dziecięcych jest Senat i Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych. Patronat honorowy nad nim objęli: minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska, rzecznik praw dziecka Marek Michalak, rektor Szkoły Głównej Handlowej prof. Tomasz Szapiro i prezes Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych prof. Marek Rocki.

Uniwersytety dziecięce to pozaszkolne zajęcia edukacyjne dla dzieci, przeważnie w wieku 7-12 lat, organizowane przede wszystkim przez wyższe uczelnie, ale także fundacje czy szkoły językowe. W trakcie spotkań - wykładów czy warsztatów - prowadzonych na wyższych uczelniach nauczyciele akademiccy lub eksperci, dzielą się swoją wiedzą i pasją z dziećmi.

Uniwersytety dziecięce to fenomen ostatnich lat. Pierwszy uniwersytet dziecięcy powstał w 2002 roku w Tybindze w Niemczech. W Polsce pierwszy uniwersytet został utworzony w 2007 roku w Krakowie. Obecnie jest ich w Polsce ponad 50. W II Kongresie uczestniczyli przedstawiciele 44 uniwersytetów dziecięcych.

mmil/PAP

[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook