Jedynie prawda jest ciekawa


Poznańscy franciszkanie chwalą swój żłobek

25.12.2013

Poznańscy franciszkanie od lat przygotowują w kościele przy pl. Bernardyńskim ruchomy żłóbek. Jak mówią, to największy żłóbek w Polsce, skonstruowany wewnątrz świątyni.

Żłóbek ma 27 metrów głębokości, 14 metrów szerokości i 16,5 metra wysokości. W tym roku został wzbogacony o motywy i elementy związane z Polską i polskimi krajobrazami.

- Od kilku lat nasz żłóbek przedstawiał rzeczywistość betlejemską, nawiązywał do jej architektury, pojawiali się w nim starotestamentowi prorocy. W tym roku wróciliśmy do scenerii typowo polskiej: z chatami pokrytymi słomą i z polskim krajobrazem. Chcemy przez to pokazać, że Bóg przyszedł na świat nie tylko 2 tysiące lat temu, ale że przychodzi również tu i teraz - powiedział rzecznik poznańskiej prowincji św. Franciszka z Asyżu o. Leonard Bielecki.

Nad żłóbkiem rozpościera się "niebo" z takim układem gwiazd, jaki był przed dwoma tysiącleciami nad Betlejem. Wewnątrz żłóbka umieszczono ok. 200 figur.

- Przy zmianie scenerii doszły nowe elementy, które przez ostatnie lata czekały w magazynie. Jest więcej ruchomych figur, tym razem ponad 20. Najstarsze to aniołowie, święta rodzina i pasterze. Te przepiękne, drewniane figury mają po 60 lat - powiedział o. Bielecki.

Żłóbek rokrocznie ogląda nawet kilkanaście tysięcy osób. Franciszkanie nie wykluczają, że dzięki transmisji w internecie w kolejnych latach na żłóbek będzie można zerkać przez sieć.

Według zakonników ich żłóbek jest nie tylko największą stworzoną wewnątrz świątyni konstrukcją w kraju, ale i w Europie. Jak podkreślił o. Bielecki, dotąd nie znaleźli większego żłóbka, nikt też nie zgłosił się do nich z informacją o większej konstrukcji. Tradycja budowania żłóbka w kościele na pl. Bernardyńskim w Poznaniu sięga lat 50. ubiegłego wieku.

PAP

[FOTO: franciszkanie.poznan.pl]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook