Jedynie prawda jest ciekawa


Powstanie film o majorze Ponurym. Będzie kręcony w Górach Świętokrzyskich

28.10.2017
majorponury28102017
Powstanie film o majorze Ponurym. Będzie kręcony w Górach Świętokrzyskich

W kwietniu przyszłego roku mają się rozpocząć zdjęcia do ekranizacji książki "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie" Cezarego Chlebowskiego. Premiera filmu o losach zgrupowania Armii Krajowej Jana Piwnika "Ponurego" planowana jest na listopad 2018 roku.

"Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie" to reportaż historyczny o losach zgrupowania partyzanckiego Armii Krajowej podczas II wojny światowej na Kielecczyźnie, którym dowodził Jan Piwnik "Ponury". Pierwsze wydanie książki ukazało się w 1968, a ostatnie, ósme w kwietniu tego roku.

Do ekranizacji książki Cezarego Chlebowskiego (1928-2013) przygotowuje się kielecki reżyser Konrad Łęcki, twórca "Wyklętego". "Pierwszy raz przeczytałem tę książkę jako mały chłopiec. To był egzemplarz mojego nieżyjącego już dziadka, który był partyzantem w oddziale Antoniego Hedy +Szarego+" - powiedział Łęcki.

"To książka, która bardzo mocno wpisała się w ten region. Aż prosiło się od dłuższego czasu, żeby podjąć próbę jej ekranizacji. Wcześniej takie próby były podejmowane, wiadomo z jakim skutkiem. Ale trochę rozumiem tych twórców, bo trzeba być świadomym odpowiedzialności, jaką się na siebie bierze, żeby zrobić to dobrze" - podkreślił reżyser, który obecnie jest w trakcie rozmów, od których zależy budżet filmu.

"To są bardzo trudne rozmowy, ale ja od początku stawiałem sprawę jasno, jeśli nie zgromadzę odpowiedniego budżetu, nie podejmę się tego zadania. Kino historyczne musi być atrakcyjne dla widza, a ta książka ma ogromny potencjał, aby ta historia była pokazana w atrakcyjny sposób" - zapewnił. Twórca "Wyklętego" dodał jednak, że "aby zrobić to dobrze, potrzebne są odpowiednie pieniądze".

"W filmie będą bardzo trudne do nakręcenia sceny, jak pacyfikacja Michniowa czy atak na pociąg. Nie wyobrażam sobie, że będę +palił+ Michniów z papieru, czy po planie będzie jeździć miniatura ciuchci. Jeśli miało to by być robione +po łebkach+, to lepiej się za to nie brać" - nie ukrywał kielecki reżyser.

Mimo tych trudności Łęcki rozmawia już ze znanymi aktorami, którzy mają zagrać w filmie "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie". "Praktycznie do każdej postaci mam już wskazanego aktora, jak również osobę drugiego wyboru. Do postaci Jana Piwnika mam kilka kandydatur, ale póki nie będzie to sfinalizowane, nie chciałbym ujawniać żadnych nazwisk" - zaznaczył.

Pytany przez PAP, zdradził jednak, że w postać "Marcysi" - żony Ponurego, wcieli się Anna Iwasiuta-Dudek. W filmie zagrają również kieleccy aktorzy: odtwórca głównej roli w "Wyklętym" - Wojciech Niemczyk oraz Łukasz Pruchniewicz i Beata Pszeniczna.

Akcja książki dzieje się na Kielecczyźnie, ale zdjęcia do filmu kręcone będą także poza województwem świętokrzyskim. "Niektóre miejsca w regionie przez te wszystkie lata bardzo się zmieniły. Wydaje się, że będziemy musieli posiłkować się Bieszczadami i okolicami Dzierżoniowa na Dolnym Śląsku. Wszędzie tam gdzie będzie to jednak możliwe, wykorzystamy autentyczne miejsca tamtych wydarzeń" - obiecał reżyser.

Łęcki dodał, że zastanawia się nad tym, aby podobnie jak i w "Wyklętym", także w tej produkcji znalazło się odniesienie do rzeczywistości. "Kusi mnie, aby w filmie pokazać Cezarego Chlebowskiego. Mam już nawet aktora, który jest do niego bardzo podobny. Ta książka ma bowiem dwóch bohaterów: Jana Piwnika i człowieka, który się o niego upomniał i wygrzebał tę postać z mroków pamięci i zakłamania. Trzeba było mieć nie lada odwagę w tamtych czasach, aby podjąć się takiego tematu" - mówił Łęcki o Cezarym Chlebowskim.

Zaznaczył jednak, że przed wcieleniem tego pomysłu w życie, chce uzyskać na to zgodę syna autora "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie". Tomasz Chlebowski powiedział PAP, że już kilkakrotnie rozmawiał na ten temat z Łęckim. "Jestem otwarty na ten pomysł. Myślę, że znajdziemy taki kompromis, który zadowoli nas obu" - zapewnił. Dodał, że z niecierpliwością czeka na realizację z filmu.

"Ta książka to dzieło życia mojego ojca. Promowaniu Ponurego poświecił całe swoje życie. Rozpoczął to na początku lat 60-tych ubiegłego wieku. Można powiedzieć, że przez następnych 40 lat był najlepszym przyjacielem Ponurego" - mówił o swoim ojcu Tomasz Chlebowski.

Łęcki zapewnił, że jego zamiarem nie jest stawianie pomników żołnierzom zgrupowania "Ponurego". Chce tylko ,aby widzowie oglądając film, mogli utożsamić się z jego bohaterami. "Osią filmu będzie historia człowieka, który chce coś zbudować. Ma dobre intencje, ale cały czas mu to nie wychodzi, bo ma przy sobie przyjaciela, który okaże się zdrajcą. To w życiu zawsze boli, nie tylko w tym przypadku" - zaznaczył.

Zdaniem Łęckiego zdjęcia do filmu powinny się rozpocząć w kwietniu, a premiera planowana jest na jesień przyszłego roku. (PAP)

autor: Janusz Majewski

fot. Tadeusz Rylski "Ostoja" - Stowarzyszenie Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury - Nurt"; CC BY-SA 4.0

Komendant Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” por. Jan Piwnik wita księdza Mariana Majewskiego ps. „Robak”, który przybył do obozu partyzantów AK na Wykusie odprawić mszę św. 12 września 1943 roku. W środku por. Eugeniusz G. Kaszyński ps. „Nurt”, dowódca Zgrupowania nr 1. Za „Ponurym” w skórzanym płaszczu por. „Habdank” Jerzy Stefanowski, dowódca oddziału w Zgrupowaniu nr 1. Zdjęcie: Tadeusz Rylski

 

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook