Jedynie prawda jest ciekawa


Powstał Azjatycki odpowiednik nagrody Nobla

28.01.2013

Pomysł wymyślił i wcielił w życie Tajwański milioner szef grupy Ruentex Samuel Yin. Nagrody Tangów będą przynawane za badania nad zrównoważonym rozwojem i w dziedzinie biofarmacji, sinologii i prawa.

Szef grupy Ruentex Samuel Yin na wyposażenie Fundacji Nagród Tangów przeznaczył 103 mln dolarów. Nagrody noszą nazwę dynastii panującej w Chinach w latach 618-907, uważanych za najświetniejszy okres dawnej kultury chińskiej. Był to złoty wiek poezji, a powstały wtedy styl malarstwa pejzażowego kontynuowany jest do czasów teraźniejszych.

Panowanie Tangów, wywodzących się z północnego zachodu Chin, było głównie okresem rozwoju i stabilizacji; trybut dworowi tangowskiemu płaciło wiele państw i królestw, a dynastia pośrednią kontrolą poprzez system protektoratów objęła ogromne terytorium.

Nagrody Tangów utworzone przez Samuela Yina z pomocą głównej tajwańskiej instytucji badawczej, Academia Sinica, będą przyznawane niezależnie od narodowości ludziom, którzy mają wybitny wkład lub dokonali przełomu w badaniach nad zrównoważoną inżynierią, badaniami medycznymi i biotechnologicznymi i na polu sinologii i prawa.

Nagrody w wysokości 1,25 mln euro będą przyznawane co dwa lata od 2014 roku w czterech kategoriach. Ich wysokość przebija wysokość nagród Nobla - wynoszących 8 mln koron szwedzkich (922 tys. euro).

Yin oznajmił, że chce w ten sposób "zachęcić do badań korzystnych dla świata i ludzkości, promocji kultury chińskiej i uczynienia świata lepszym miejscem do życia".

PAP, lz

[fot:wikipedia]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook