Jedynie prawda jest ciekawa


Poseł PSL opowiada o Indianach

09.06.2015

Przedstawiciel ludowców chce reakcji polskiego MSZ w sprawie odszkodowań dla Indian.

Poseł PSL Henryk Kmiecik chce, by polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystąpiło do USA z żądaniem zadośćuczynienia Indianom za krzywdy poniesione z rąk białych ludzi.

Wydawać by się mogło, że poseł PSL powinien zajmować się losem polskich rolników i ich problemami. A jednak Kmiecik postanowił wystąpić w obronie Indian. Polityk chce też ustanowienia dnia „zagłady ostatnich wolnych mieszkańców Ameryki Północnej” - informuje fakt.pl.

„Poseł PSL zwrócił się do Grzegorza Schetyny, ministra spraw zagranicznych, aby ten wystąpił do Amerykanów i nakłonił ich do zadośćuczynienia Indianom? Za co? Oczywiście za mordy na indiańskiej ludności, których dokonywały amerykańskie wojska i koloniści. Kmiecik miał je porównać do zagłady 6 mln Żydów zabitych przez niemieckich nazistów i ludobójstwa 1.5 miliona Ormian uśmierconych przez Turków” —relacjonuje portal.

Od kontrowersyjnego pomysłu swojego posła odcina się sejmowy klub PSL. Poważnie na interpelację Kmiecika odpowiedziało MSZ. Ministerstwo przyznało, że „dostrzega wagę historycznych wydarzeń, których ofiarami stali się rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej” , ale jednak pomysłu posła nie wcieli w życie.

„Trudno uznać rocznicę masakry pod Wounded Knee za istotną z punktu widzenia historii Polski” —odpowiedź MSZ cytuje fakt.pl

Sam poseł Kmiecik tłumaczy, że jego pomysł jest zemstą na szefie FBI, który Polakom zarzucił współudział w zabijaniu Żydów podczas II Wojny Światowej.

„Nie jesteśmy wasalem USA, nieraz trzeba ostro, bo inaczej nie zrozumieją” —podkreśla polityk.

mly/wPolityce.pl

[fot. Fot. youtube.pl/commons.wikimedia.org]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook