Jedynie prawda jest ciekawa


Poseł PO chce wcześniej premiery "Gwiezdnych Wojen"

19.08.2015

Tydzień zwłoki oburzył raciborskiego posła PO Henryka Siedlaczka, który postanowił interweniować w tej sprawie u minister Omilanowskiej.

Dlaczego Polacy mają zobaczyć najnowszą część „Gwiezdnych Wojen” później niż reszta świata?-  takie zapytanie w swojej interpelacji wystosował do minister kultury i dziedzictwa narodowego poseł PO.

Najnowsza część „Gwiezdnych wojen” - „Przebudzenie Mocy” wchodzi do europejskich kin 16 grudnia tego roku. Ale premierę w Polsce zaplanowano początkowo dopiero na Boże Narodzenie. Ten tydzień zwłoki oburzył raciborskiego posła PO Henryka Siedlaczka, który postanowił interweniować w tej sprawie u minister Małgorzaty Omilanowskiej. „Czym się różni reakcja polskiej publiczności od starej Europy?”- pyta Siedlaczek w rozmowie z tvn24.pl.

Jest zdziwiony terminem premiery, tym bardziej, że - jego zdaniem - data 25 grudnia jest niekorzystna także dla samego dystrybutora. „Są wtedy Święta, Wigilia. Kto wtedy chodzi do kina?”-  zastanawia się poseł Platformy.

Nie rozumie fali krytycznych komentarzy pod swoim adresem, jakie pojawiły się w internecie. Według niego poruszona w interpelacji sprawa nie jest błaha, ponieważ późniejsza premiera będzie oznaczać nielegalne kopiowanie filmu i umieszczanie go w internecie przed jego premierą, a w konsekwencji straty dla dystrybutora. „Cieszymy się z Schengen, cieszymy się z wolności, dlatego mam prawo zadać to pytanie”-  tłumaczy Siedlaczek.

Jednak według tvn24.pl, decyzję o szybszym wprowadzeniu filmu do kin w Polsce podjęto zanim zainteresował się nią poseł. Portal, powołując się na przedstawiciela Disney Polska, podaje, że polscy widzowie zobaczą go 18 grudnia, a więc dwa dni po oficjalnej, europejskiej premierze. Henryk Siedlaczek, gdy się o tym dowiedział, stwierdził: „ Jeśli tak jest, to chyba super”.

Może rzeczywiście byłoby lepiej, gdyby politycy koalicji rządzącej przed nadchodzącymi wyborami zajmowali się już tylko problemami tego kalibru. Przynajmniej byłaby pewność, że nic już w Polsce nie zepsują.

bzm/tvn24.pl

fot.YouTube


Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne tak.

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook