Jedynie prawda jest ciekawa


Pomysłowi przestępcy. Potrafią udawać martwych

13.09.2014

Praca policjantów, jak sami przyznają, obfituje w nietypowe sytuacje. Pomysłowość przestępców nie zna granic; by wymknąć się policji, gotowi są nawet udawać martwych.

Śrubokręt w stacyjce, a dwa luksusowe BMW w chłodni

Ta historia nie wyszła by na jaw, gdyby - w ostatni czwartek - policjanci z Augustowa nie zauważyli śrubokrętu tkwiącego w stacyjce litewskiego TIR-a. Chłodnia jechała z Niemiec na Litwę, kierował nią 53-letni Litwin. Śrubokręt tkwił w stacyjce nie bez powodu; pojazd był skradziony w Niemczech.

"Dla zakamuflowania tego faktu obie części pojazdu miały przykręcone litewskie tablice rejestracyjne. Były to tablice od innych ciężarówek, ale tak dobrane, by zgadzała się marka" - relacjonuje Andrzej Baranowski z podlaskiej policji. Jak się okazało, litewskie tablice również były kradzione, a kierowca miał przy sobie komplet "dopasowanych" do tablic dokumentów.

Jeszcze ciekawsza była zawartość chłodni - dwa luksusowe bmw x5, również skradzione na terenie Niemiec. Wartość wszystkich skradzionych aut oszacowano na ponad milion złotych. Kierowca – Litwin będzie miał się z czego tłumaczyć.

Prawdziwa przyjaźń i dwóch kierowców "na podwójnym gazie"

O tym, że prawdziwy przyjaciel jest gotowy na duże poświęcenia, przekonali się - także w czwartek -policjanci z woj. warmińsko-mazurskiego. Zaczęło się od tego, że zauważyli kierowcę jadącego toyotą bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, który, widząc policję, zaczął uciekać.

Po krótkim pościgu toyotę udało się zatrzymać. Zdumieni policjanci zobaczyli jednak za kierownicą nie jednego, a dwóch mężczyzn - 41-letni kierowca trzymał na kolanach 37-letniego pasażera. Mężczyźni w trakcie ucieczki próbowali zamienić się miejscami; uznali, że pasażer jest bardziej trzeźwy od kierowcy. Tak faktycznie było - 41-latek miał we krwi ponad 3 promile alkoholu, zaś jego kolega ... zaledwie 2 promile.

Kara - do 2 lat pozbawienia wolności i 10-letni zakaz kierowania pojazdami - grozi tylko kierowcy; przepisy nie przewidują sankcji dla pasażera za wskoczenie na kolana kierującemu pojazdem.

Mysz na twarzy jako kamuflaż

Niecodzienne sytuacje sprawiają, że praca policjanta nie jest monotonna. "Czasem nie wiadomo jak zareagować, policjant powinien zachować powagę, ale bywa, że trudno powstrzymać się od śmiechu" - mówi Daniel Bruski z biura prasowego warmińsko-mazurskiej policji.

Tak jak wtedy, gdy policjanci zostali wezwani do włamania w jednym z domów w Lubajnach koło Ostródy. Włamywacz postawił na czatach psa, tyle, że bardzo głośnego. "Pomocnik" swoim szczekaniem obudził sąsiadów, którzy wezwali policję. Włamywacz postanowił się ratować; widząc zbliżających się policjantów położył się pod stołem, udając martwego. By wizualny efekt był mocniejszy, na twarzy położył sobie martwą mysz. Pewnie z uwagi na wprowadzone nieco wcześniej do krwi 1,2 promila nie pomyślał, że policjanci sprawdzą autentyczność zgonu.

Źrebak w Fiacie Uno

O tym, że nawet w małym samochodzie można przewieźć wiele, przekonał policjantów rolnik ze Świątek (warmińsko-mazurskie). Udoskonalając Fiata Uno, usunął tylną kanapę, co - z niejakim trudem - umożliwiło zapakowanie do auta 120-kilogramowego źrebaka. I wyruszył z Warszawy do domu. Nie udało mu się jednak dotrzeć do celu, bo pod Olsztynem quasi ciężarówka odmówiła posłuszeństwa, a awarią zainteresował się patrol policji.

Brawurowa ucieczka żaglówką

Nie lada fantazją wykazał się 34-latek z Kielc, który włamał się do jednego z barów w woj. podkarpackim i ukradł kasę fiskalną. Wydawało mu się, że najlepszym sposobem na ucieczkę przed policją będzie szybki hals żaglówką na drugi brzeg Jeziora Solińskiego. Wiatr wszak sprzyjał. Nie przewidział jednego - że policjanci mają motorówkę.

Relacjonujący to zdarzenie Bartosz Wilk z zespołu prasowego podkarpackiej policji, dodaje, że na żaglówce ukrywał się kolega rabusia, który miał przy sobie marihuanę. Mężczyźni będą się teraz tłumaczyć przed sądem, 34-latek odpowie za kradzież, a jego kompan za posiadanie narkotyków.

Do innej "brawurowej ucieczki" doszło niedawno w Przemyślu. Policjanci ścigali złodzieja, który chcąc uniknąć zatrzymania, porzucił swój łup, wskoczył do rzeki, a że nieźle pływał, dość szybko wylądował na drugim brzegu. Tyle że policjanci, choć drogą lądową, i tym razem byli szybsi.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]


Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook