Jedynie prawda jest ciekawa


Pompeje są masowo rozkradane

10.05.2014

Kradzieże antycznych zabytków, katastrofy budowlane, przenikanie mafii do prac - oto niebezpieczeństwa, na jakie narażone są Pompeje. O powadze sytuacji świadczy fakt, że dyrektorem generalnym projektu ratowania słynnych wykopalisk został generał karabinierów.

Generał Giovanni Nistri zapowiedział, że nie tylko zamierza bronić przed przestępczością obszaru antycznego miasta, zniszczonego przez wybuch Wezuwiusza, ale też będzie stał na straży 105 milionów euro, wyasygnowanych przez Unię Europejską na ratowanie starożytnych ruin w ramach tzw. Wielkiego Projektu Pompeje.

Jako dyrektor generalny projektu Nistri, były dowódca specjalnej krajowej komórki karabinierów do spraw ochrony dziedzictwa kultury, nie nosi munduru, gdyż nie przewiduje tego zajmowane przez niego stanowisko.

Po ogromnym obszarze wykopalisk, odwiedzanym codziennie przez tysiące ludzi, chodzi w cywilu, bacznie przyglądając się wszystkiemu i wszystkim. Choć formalnie jego funkcja nie ma nic wspólnego z kwestiami porządku publicznego i bezpieczeństwa, mianowanie generała Nistriego dowodzi, że Pompeje muszą znajdować się pod stałym, bacznym nadzorem - zauważa się na łamach weekendowego magazynu dziennika "Corriere della Sera".

Dyrektor generalny incognito przechadza się wśród ruin, słucha komentarzy turystów i prosi o opinie zwiedzających nieświadomych jego roli.

Wnikliwą obserwację na całym terenie nasilono po niedawnej kradzieży fragmentu fresku bogini Artemidy z jednej ze ścian.

Wielki Projekt Pompeje obejmuje gruntowną konserwację antycznych ruin, wzmocnienie zabytków, którym grozi zawalenie, oraz unowocześnienie całego obszaru archeologicznego. Przewiduje też zabezpieczenie go z pomocą najnowszej technologii. Kamery zainstalowane będą niemal wszędzie.

Media podkreślają, że nadzieje w generale Nistrim pokładają wszyscy, którzy w ostatnich latach apelowali o ratowanie niszczejących wykopalisk, uznanych przez UNESCO za dziedzictwo ludzkości. Z powodu wieloletnich zaniedbań runęło tam dużo bezcennych zabytków i pozostałości murów.

Pompeje nie zostały jeszcze uznane za strefę zmilitaryzowaną, choć może tak powinno się stać - ironizuje prasa, nawiązując do wyjątkowej roli, jaką pełni tam generał karabinierów.

PAP, lz

[fot: Wikimedia/ CC-BY-SA-3.0]

Warto poczytać

 1. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 7. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 8. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook