Jedynie prawda jest ciekawa


Pomnik kapitana Costa Concordii - podpisany "Hańba"

21.02.2015

Na północy Włoch odsłonięto posąg kapitana statku Costa Concordia Francesco Schettino, zatytułowany "Hańba", a także - zatytułowany "Honor" - pomnik szefa sztabu kryzysowego kapitanatu Gregorio De Falco, który po katastrofie kazał Schettino wracać na pokład.

Figury te zostały odsłonięte kilka dni po ogłoszeniu wyroku sądu pierwszej instancji, który skazał Schettino na 16 lat i miesiąc więzienia za nieumyślne spowodowanie katastrofy statku, śmierci 32 osób oraz obrażeń u ponad 150 ludzi. Schettino uciekł z pokładu tonącego statku w trakcie ewakuacji.

Pomniki dwóch kapitanów wykonane z marmuru karraryjskiego przez włosko-japońskiego artystę ustawiono obok siebie nad jeziorem w toskańskim miasteczku Vagli koło miasta Lucca. Nastąpiło to z inicjatywy burmistrza Mario Puglii, który wystąpił z tym pomysłem już kilka dni po katastrofie statku u brzegów wyspy Giglio w styczniu 2012 roku.

Figura Schettino przedstawia postać z oślimi uszami i w pozycji sugerującej ucieczkę. De Falco został przedstawiony w wyprostowanej, pełnej dumy pozie. Szef kapitanatu w porcie w Livorno okrzyknięty został po katastrofie bohaterem ze względu na swą stanowczość wobec kapitana Concordii; poznał go cały świat dzięki rozpowszechnionemu nagraniu rozmowy telefonicznej, w której krzyczał na Schettino: "Niech pan wraca na pokład".

Lokalna prasa z Toskanii podkreśla, że taki pomysł upamiętnienia katastrofy, która wydarzyła się w tym regionie, został przyjęty sceptycznie czy wręcz ze sprzeciwem. Mało kto z mieszkańców wierzył w to, że burmistrz, wybrany niedawno na trzecią kadencję, dotrzyma słowa. Wielu burmistrzów okolicznych miejscowości uważało wręcz, że zapowiedź postawienia pomnika dwóch najważniejszych uczestników tamtej tragicznej nocy to ponury żart.

Według mediów wykonanie posągów kosztowało około 38 tysięcy euro.

"Ta inicjatywa służy temu, by przywrócić porządek rzeczy" - tłumaczył przed trzema laty burmistrz Puglia. Zapewnił wtedy, że nie obawia się ewentualnego pozwu sądowego ze strony kapitana Concordii czy armatora. "Chcę walczyć z tchórzostwem" – oświadczył pomysłodawca pomnika.

mc,PAP
[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook