Jedynie prawda jest ciekawa


Polska winiarskim zagłębiem?

19.09.2011

Inwestorzy z Polski coraz chętniej angażują swoje środki w dobra luksusowe. Jedną z takich ekskluzywnych pozycji są właśnie wina.

Polska praktycznie nie istnieje na winiarskiej mapie świata. Jak twierdzą właściciele winiarni główną przeszkodą w prowadzeniu takiej działalności były bardzo złożone obostrzenia prawne (a nie jak można było przypuszczać niesprzyjający klimat). Jednak od czerwca 2011 roku obowiązuje nowa ustawa o produkcji, rozlewie i obrocie wyrobami winiarskimi. Przedsiębiorcy wytwarzający wina owocowe, cydry, perry oraz miody pitne z surowców uzyskanych z własnego gospodarstwa są zwolnieni z restrykcyjnych wymogów.  Nowe przepisy ułatwiają założenie własnej winnicy, dlatego do ponad trzystu obecnie prosperujących w Polsce, z pewnością dołączą kolejne.

Jaka jest popularność wina w Polsce?

Według raportu Wealth Solutions i The International Wine & Spirit Research, na tle innych krajów europejskich, w Polsce odnotowuje się jeden z najniższych poziomów spożycia wina na osobę. Jednak badanie to wskazało, że krajowe spożycie wina w latach 2000-2010 rosło o 6 proc. rocznie. Tylko w zeszłym roku Polacy wypili około 85 mln litrów tego tego alkoholu. Jest to wynik dość dobry (dla porównania wzrost spożycia piwa szacuje się na 2-3 proc. rocznie). Jedna dorosła osoba wypija w naszym kraju średnio 2,7 litra wina rocznie, zwykle kosztuje ono około 15-20 złotych. Wiele wskazuje jednak na to, że w niedługim czasie ta tendencja może się jednak mocno się poprawić.

Nie tylko do picia

Niepewność inwestycji na rynkach finansowych sprawiła, że inwestorzy coraz chętniej angażują swoje środki w dobra luksusowe. Jedną z takich ekskluzywnych pozycji są właśnie wina. W zeszłym roku w Polsce zanotowano około 800 winnych inwestorów, a obecnie jest ich już prawie 1900. W aktywach Polaków znajduje się teraz około 14 tysięcy skrzynek bordoskich win, których wartości przekracza 100 mln złotych.

Marcin Maziarz

Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook