Jedynie prawda jest ciekawa


Polska rakieta poleci w kosmos

14.10.2015

Ma 4 metry wysokości, waży 200 kg i ma polecieć na wysokość 100 km - mowa o rakiecie "Bursztyn", nad którą pracują polscy inżynierowie – informuje portal „tvn24.bis”.

Według portalu rakieta ILR-33 "Bursztyn" jest flagowym projektem realizowanym przez Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa. Rakieta ma wysokość 4 metrów, średnicę ok. 230 mm i masę początkową ok. 200 kg.

 

Jak zapowiada prof. Piotr Wolański z Instytutu Lotnictwa, wkrótce odbędzie się test wszystkich systemów rakiety podczas lotu na wysokości do 10 km. „Przed wysłaniem jej do 100 km chcemy przetestować ją w takich okolicznościach, gdzie jeszcze można wszystko dobrze poobserwować”- wyjaśnia prof. Wolański.

 

„Na przykładzie tej rakiety będziemy zdobywać doświadczenia o budowie silników i rakiet, które mogą być użyte w przyszłości do wynoszenia sztucznych satelitów” - dodaje prof. Piotr Wolański.

 

Prace konstrukcyjne nad "Bursztynem" trwają od roku. Rakieta nie jest jeszcze gotowa. „To, co widzimy, to makieta jeden do jednego. Jest przeznaczona głównie do badań w tunelu aerodynamicznym. Przed nami jeszcze kolejny etap przed osiągnięciem zamierzonego celu, czyli pierwszych wystrzałów na wysokość ponad 10 km” - tłumaczy Błażej Marciniak z Instytutu Lotnictwa.

 

Próba wystrzelenia rakiety na wysokość ponad 100 km odbędzie się prawdopodobnie w 2016 roku. „Docelowy test na poziomie 100 km zostanie przeprowadzony po testach potwierdzających prawidłowe działanie systemów” - twierdzi Dawid Cieśliński z Instytutu Lotnictwa.

 

Jeśli testy zakończą się sukcesem, to polska rakieta pojawi się w kosmosie po kilkudziesięciu latach przerwy.

 

Ryb, tvn24.bis

 

Fot. [planetawiedzy.pl]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook