Jedynie prawda jest ciekawa


Polska drukuje pieniądze dla Paragwaju

09.05.2015

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych wydrukowała i dostarczyła banknoty do Paragwaju.


 PWPW dostarczyła do Paragwaju 28 milionów sztuk banknotów ważących 35 ton i wartych - w przeliczeniu - 310 mln zł - poinformował w sobotę rzecznik prasowy spółki Paweł Prus.

PWPW wydrukowała i dostarczyła do Paragwaju dwa rodzaje banknotów - 13 mln banknotów o nominale 10 tys. guarani i 15 mln banknotów o nominale 20 tys. guarani. Gotówka została przetransportowana w ponad 80 dużych skrzyniach.

Ze względów bezpieczeństwa szczegóły transportu są objęte tajemnicą. Wydrukowane w Warszawie banknoty trafiły do skarbca Banku Centralnego Paragwaju w stolicy kraju, mieście Asuncion. Tam przedstawiciele banku sprawdzili ilość i jakość dostarczonych banknotów i - jak podaje PWPW - nie mieli żadnych zastrzeżeń.

Jak poinformował rzecznik PWPW, charakterystyczną cechą obu nominałów jest umieszczona w strukturze banknotu szeroka, okienkowa nitka zabezpieczająca. Banknot o nominale 10 tys. guarani ma nitkę zmienną optycznie - jej kolor zmienia się w zależności od kąta patrzenia. Banknot 20-tys. jest z kolei zabezpieczony nitką holograficzną, podobną do używanej w Stanach Zjednoczonych na nowych banknotach studolarowych.

"Oprócz tego banknoty zawierają cały szereg innych zabezpieczeń zawartych w szacie graficznej i strukturze papieru. Aby zwiększyć ich trwałość w wilgotnym, subtropikalnym klimacie, ich powierzchnia została pokryta specjalnym lakierem" - powiedział Prus.

Banknot o nominale 10 tys. guarani ma na przedniej stronie portret Jose Gaspara Rodrigueza de Francii, który od 1814 r. do śmierci w 1840 r. był dyktatorem Paragwaju i jest w tym kraju uznawany za bohatera narodowego. Na odwrocie jest natomiast wydrukowany rysunek przedstawiający wydarzenia z 1811 r., kiedy Paragwaj uzyskał niepodległość.

Z kolei na awersie banknotu o nominale 20 tys. guarani został umieszczony portret paragwajskiej kobiety z końca XIX w. Na rewersie znalazła się ilustracja siedziby Banku Centralnego Paragwaju.

Po raz pierwszy pieniądze do Paragwaju PWPW dostarczyła trzy lata temu. Było to 20 mln banknotów o nominale 10 tys. guarani. Niedługo później 30 mln banknotów w polskiej spółce zamówiła Gwatemala. Z kolei kilka miesięcy temu wytwórnia wygrała przetarg na druk waluty Hondurasu - lempiry. Jej produkcja rozpocznie się jeszcze w 2015 r.

mly/PAP

 

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook