Jedynie prawda jest ciekawa


Polscy archeolodzy odkryli baraki legionistów w Bułgarii

23.09.2013

Baraki zamieszkiwane przez VIII rzymski legion Augusta w połowie I wieku n.e. znalazł zespół naukowców z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego w czasie wykopalisk w Novae obok miasta Swisztow w Bułgarii.

- Konstrukcja składała się z szeregu segmentów o jednakowych wymiarach. Tworzyły je jedno duże i małe pomieszczenie, których wymiary ulegały modyfikacjom w kolejnych fazach osadniczych. Barak mierzył około 16 m szerokości i 42 m długości - wyjaśnia prof. Piotr Dyczek, kierownik badań.

Pozostałości wskazują, że konstrukcję nośną stanowiły duże drewniane słupy, natomiast mniejsze kołki podtrzymywały plecionkę, którą pokryto ziemią. W ostatniej fazie ściany zewnętrzne pokryto białym tynkiem. Układ małych kołków wewnątrz dużych pomieszczeń sugeruje, zdaniem badaczy, że mogły się tam znajdować w narożnikach piętrowe łóżka. W przedsionkach stały drewniane półki.

Wewnątrz archeolodzy znaleźli wolutowe lampy olejne, szklane naczynia - butelki i czarki na wino. Część z naczyń stanowią ręcznie lepione naczynia lokalne - tzw. urny trackie z dekoracją w formie odciśniętego sznura. Odkryto również fragmenty naczyń i innych przedmiotów z brązu: sprzączki, fragmenty pancerzy, łańcuszki z kandelabrów, podstawę składanego stolika z brązu w kształcie łapy pantery.

- Wartą podkreślenia grupą zabytków są narzędzia chirurgiczne wykonane z brązu. Być może natrafiliśmy na kwaterę legionowego lekarza - dodaje prof. Dyczek.

PAP

[FOTO: novae.uw.edu.pl]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook