Jedynie prawda jest ciekawa


Polonusi na nauce polskich tańców

11.07.2012

W Rzeszowie rozpoczęły się zajęcia Czteroletniego Polonijnego Studium Choreograficznego. Biorą w nich udział Polonusi z 14 krajów świata. Zajęcia potrwają do 24 lipca.

Uczestnikami studium są przede wszystkim kierownicy i opiekunowie Polonijnych Zespołów Folklorystycznych oraz byli tancerze z tych zespołów, którzy chcą założyć następne formacje.

W tegorocznych zajęciach bierze udział 74 przedstawicieli Polonii z Argentyny, Australii, USA, Kanady, Białorusi, Litwy, Ukrainy, Kazachstanu, Rosji, Niemiec, Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Austrii. Spośród nich 27 osób rozpoczyna pierwszy rok, a 15 osób kończy już studium.

Przez cztery lata nauki, w ciągu ponad 800 godzin zajęć poznają oni pod kierunkiem specjalistów z zakresu polskich tańców narodowych, regionalnych i technik tanecznych choreografię tańców narodowych (poloneza, mazura, krakowiaka, kujawiaka i oberka), a także tańce z regionów Polski.

W czasie kursów oprócz zajęć praktycznych odbywają się także zajęcia m.in. z rytmiki, wiadomości o strojach i muzyce, metodyki i organizacji pracy z zespołem, obrzędów i zwyczajów, etnografii, śpiewu ludowego i narodowego. Poznają nawet wybrane zagadnienia z anatomii człowieka.

Zajęcia zakończą się, tradycyjnie zaliczeniem z zajęć, które musi uzyskać każdy uczestnik, jeżeli chce kontynuować naukę.

Natomiast uczestnicy czwartego roku będą mieć obronę pracy dyplomowej, w skład której wchodzi m.in. egzamin praktyczny z wybranego tańca regionalnego lub narodowego. Muszą oni przygotować cały układ choreograficzny wybranego tańca i nauczyć go studentów II lub III roku. Ponadto piszą oni pracę dyplomową. Najciekawsze układy zostaną zaprezentowane na zakończenie tegorocznego studium 27 lipca.

Ukończenie studium daje uprawnienia choreograficzne. W tym roku będzie to 10 edycja egzaminu dyplomowego.

Organizatorem studium jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w Rzeszowie. Pierwsza edycja studium odbyła się w 1998 r.

TK,PAP
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook