Jedynie prawda jest ciekawa


Politycy i aktorzy w obronie Wałęsy: "To brutalna operacja lobotomii"

18.02.2017

"Trwa uporczywe unieważnianie legendy Lecha Wałęsy. Pod pozorem dochodzenia do prawdy odbywa się rozmontowywanie mitu założycielskiego najnowszej historii Polski, jakim był strajk w Stoczni Gdańskiej pod jego przywództwem. Wykoślawia się i przeinacza niezbite fakty, które świadczą o jego niezłomnej postawie w stanie wojennym i latach 80., pomniejsza się i rzuca cień podejrzeń na rolę, jaką odegrał w historii Polski. Jest to brutalna operacja lobotomii, wycinania z polskiej tożsamości dumy z Solidarności" - czytamy w liście napisanym przez przedstawicieli Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku, pod którym podpisało się blisko 200 osób, w tym Paweł Adamowicz, Jerzy Borowczak, Krystyna Janda, Daniel Olbrychski i Andrzej Celiński.

Sygnatariusze listu tłumaczą, że wielu z nich było świadkami błyskawicznego dojrzewania Lecha Wałęsy do roli przywódcy w dramatycznych okolicznościach.

"Przede wszystkim jego odwaga i rozwaga, nieprzeciętny talent negocjacyjny, intuicja i zdrowy rozsądek dawały strajkującym stoczniowcom poczucie bezpieczeństwa i wzmacniały wolę trwania" - czytamy w liście Komitetu.

Zdaniem autorów, Wałęsa w drugiej połowie lat 80. był osaczany przez Służbę Bezpieczeństwa, inwigilowany kuszony, straszony i poniżany. Dodatkowo jego życie rodzinne było całkowicie zakłócone, a jego życie zagrożone, jednak bohatersko oparł się tej „machinie opresji”.

Nie zabrakło także przypomnienia o Nagrodzie Nobla i – zdaniem autorów – zaufaniu, jakim Wałęsa był darzony przez Jana Pawła II.

List kończy się zdaniem:

"Nie pozwólmy manipulować naszą pamięcią fałszywym prorokom".

Inicjatorem listu broniącego Lecha Wałęsę jest Henryk Knapiński, prezes Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku. Stwierdził, że napisał ten list, ponieważ ma dość permanentnej deprecjacji Wałęsy. Wzburzył go również wniosek o to, by Wałęsa przestał być patronem gdańskiego lotniska.


wkt/onet.pl

[fot. M.Czutko/Fratria]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook