Jedynie prawda jest ciekawa


Policjant podszywał się za kuzyna Kaczyńskiego

29.11.2016

CBA zatrzymało emerytowanego funkcjonariusza stołecznej policji, który podszywał się pod kuzyna Jarosława Kaczyńskiego i Elżbiety Bieńkowskiego. Policjant podawał się również za oficera tajnych służb, czy asesora prokuratorskiego z kontaktami w Interpolu. W zamian za korzyści finansowe obiecywał załatwienie pracy w Polskiej Grupie Zbrojeniowej czy Ministerstwie Skarbu, a także pomoc w oddaniu zabranego przez opiekę społeczną dziecka.

Marek K. wpadł, gdy zadeklarował pomoc przedsiębiorcy w znalezieniu pracy jego córce, a w rzeczywistości prowadzącego pod przykrywką operacją specjalną agenta CBA. W zamian za 10 tys. zł obiecywał posadę asystenta ministra w Ministerstwie Skarbu Państwa. 

W trakcie śledztwa, prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie, wyszło na jaw że Marek K. zajmował się „załatwianiem trudnych spraw” co najmniej od roku 2014 r. 

Wśród jego „usług” można zaliczyć deklarację załatwienia zatrudnienia w spółce Srebrna, podając się za kuzyna Jarosława Kaczyńskiego. Jednej z kobiet w zamian za sowitą łapówkę zaoferował stanowisko członka rady nadzorczej PGZ, przedstawiając się jako krewny Elżbiety Bieńkowskiej. 

Oprócz tego, Marek K. pomagał w mniejszych spraw, jak np., anulowanie mandatu czy punktów karnych oraz załatwienie koncesji na alkohol. Chcąc się uwiarygodnić, powoływał się na kontakty w policji i przedstawiał jako biznesmen ze znajomościami ze stołecznymi urzędnikami. 

Choć zatrzymany początkowo przyznał się do części zarzutów, jednak później zaczął odrzucać oskarżenia, opisując wydarzenia inaczej niż pokrzywdzeni. 

W warszawskim sądzie toczy się już przeciwko niemu proces o powoływanie się na wpływy, za co grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. 


ak/tvp.info 

[fot. cba.gov.pl]

Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook