Jedynie prawda jest ciekawa


Polak, który został miliarderem w Brazylii

06.03.2014

Pochodzący spod Stalowej Woli Samuel Klein, to Polak, który wyemigrował do Brazylii w 1949r. Miał wówczas w kieszeni 7 tys. dolarów. Teraz jego majątek szacuje się na 6,4 mld złotych. Co robi i jak do tego doszedł?

Klein zrezygnował ze szkoły w wieku 12 lat, aby zająć się pod czujnym okiem ojca pracami stolarskimi.

Tuż po wojnie rozpoczął swój pierwszy handel. Zajmował się sprzedażą wędlin oraz wódki na Lubelszczyźnie, by następnie wyemigrować do Niemiec.

Handlował z Polską m.in. mąką, skórami, aspiryną czy monetami kolekcjonerskimi. Już wtedy nawiązał kontakty z Brazylią, skąd importował kawę i papierosy” - czytamy w „Pulsie Biznesu”.

W roku 1949 wyjechał z Europy i trafił do brazylijskiego miasta Sao Paulo. Miał w kieszeni tylko siedem tysięcy dolarów i szukał swojego pomysły na biznes. Odnowił kontakty i zaczął sprzedawać towar prosto z wozu. Na bazie tego doświadczenia powstała jego sieć sklepów Casas Bahia, która w Brazylii poziomem popularności może dorównywać polskiej „Biedronce”.

Założona w 1952 roku sieć ma obecnie 602 sklepy i zatrudnia 22 tys. pracowników. Zajmuje się sprzedażą mebli i sprzętu elektronicznego. Jej roczny zysk to ponad 2 miliardy dolarów.

Gdyby mieszkał w Polsce znalazłby się z majątkiem 6,4 mld zł na 5 miejscu listy najbogatszych Polaków.

Puls Biznesu, lz

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook