Jedynie prawda jest ciekawa


Polacy nie dbają o swoje oczy i wzrok

13.10.2011

Aż 24 proc. osób, u których wykryto wadę wzroku, nie decyduje się na jej korekcję, i nie zamierza nawet odwiedzić specjalisty w najbliższych 12 miesiącach - alarmowali specjaliści podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Prof. Jerzy Szaflik, krajowy konsultant ds. okulistyki, powiedział, że aż 44 proc. osób w wieku od 16 do 54 lat wymaga korekcji wzroku. Większość osób powinna mieć skorygowaną wadę wzroku już w wieku 14 lat, a często nawet jeszcze wcześniej.  

Podkreślił, że jedynie wczesne wykrycie wady może uchronić przed późniejszym niedowidzeniem, czyli trwałym obniżeniem ostrości wzroku, bez możliwości jej korekcji przy użyciu soczewek lub operacji. 

Jako przykład podał zez, który początkowo jest jedynie okresowy. Noszeniem okularów można go całkowicie wyeliminować, jeśli zostanie wychwycony u dziecka najpóźniej w wieku 4-5 lat, zanim jeszcze wada się utrwali. Później trudno go usunąć nawet zabiegami. 

Podobnie jest z wadami i chorobami doprowadzającymi do ślepoty, takimi jak zaćma, jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej. "To nie prawda, że ktoś nagle przestaje widzieć. Znacznie wcześniej pojawiają się symptomy utraty wzroku, które można rozpoznać, dzięki profilaktycznym badaniom, jeszcze wtedy gdy jest szansa na zastosowanie skutecznego leczenia" - podkreślił prof. Szaflik.

Dodał, że o wzrok trzeba dbać od najmłodszych lat. Przekonywał, że to nie komputer go niszczy, lecz niewłaściwa praca przy komputerze. Nie można ślęczyć przed monitorem przez wiele godzin. Trzeba robić przerwy, żeby nie używać wzroku tylko do bliży, wtedy rozwija się krótkowzroczność. Warto co godzinę odejść od komputera i popatrzeć dal, a jeśli to możliwe, to również na coś zielonego, bo ten kolor kojąco wpływa na oczy. 

Z badań przedstawionych na konferencji wynika, że dwie godziny pracy przy komputerze dwukrotnie zwiększają ryzyko krótkowzroczności. 

Zachęcano, by wszyscy badali swój wzrok co roku, bez względu na to, czy mają  jakieś kłopoty ze wzrokiem. Takie badania profilaktyczne szczególnie należy wykonywać u dzieci. 

"Warto pamiętać, że dziecko, które według rodziców dobrze widzi, może mieć wadę wzroku. Bo oko malucha ma dużą zdolność akomodacji i może widzieć pomimo wady wzroku" - podkreśliła dr Anna Maria Ambroziak z katedry i klinika okulistyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Z badań przeprowadzonych wśród uczniów II klas szkół podstawowych w Warszawie wynika, że co trzecie dziecko miało różnego rodzaju kłopoty ze wzrokiem. Aż 69 proc. ośmiolatków wykazywało niewielką
nadwzroczność, a 12 proc. - znaczną. Astygmatyzm (niezborność) wykryto u 19,4 proc. dzieci. 

Podobne badanie, przeprowadzone ostatnio w Warszawie u dzieci w wieku 6-15 lat, ujawniło, że nadwzroczność ma 19,9 proc. z nich, krótkowzroczność - 16,9 proc., astygmatyzm - 5,5 proc., a u zaburzenie widzenia barw - 5 proc.

Jako dobrą metodę korekcji wzroku poza odpowiednio dobranymi okularami zachwalano soczewki kontaktowe. "Uprzedzenia do nich są przesadzone" - podkreślił prof. Szaflik. Dodał, że nie powodują
już niedotlenienia rogówki, tak je udoskonalono, że wyrównują astygmatyzm i można je stosować do bliży i dali. Soczewki trzeba tylko używać pod stałą kontrola okulisty i pielęgnować je odpowiednimi płynami. 

Poprawiono również soczewki wykorzystywano w operacjach zaćmy. "Nie tylko przywracają ostre widzenie, ale pozwalają jednocześnie skorygować wadę wzroku, wyrównują astygmatyzm i umożliwiają widzenie z każdej odległości" - powiedział prof. Szaflik. 

PAP

(fot.sxc.hu)


Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook