Jedynie prawda jest ciekawa


Polacy najchętniej spędzają czas wolny z najbliższą rodziną

17.11.2017
family
Polacy najchętniej spędzają czas wolny z najbliższą rodziną

37 proc. Polaków najchętniej spędza wolny czas z najbliższą rodziną, 26 proc. wyłącznie w towarzystwie najbliższej osoby np. męża lub żony, a 12 proc. w gronie najbliższych przyjaciół - wynika z sondażu CBOS dotyczącego więzi społecznych.

Osoby, z którymi Polacy najchętniej spędzają czas wolny, to przede wszystkim najbliższa rodzina, czyli rodzice, rodzeństwo i dzieci (37 proc.). Ponad jedna czwarta (26 proc.) najchętniej przebywa wyłącznie w towarzystwie najbliższej osoby męża (partnera, chłopaka) lub żony (partnerki, dziewczyny). W szerokim gronie rodzinnym, a więc zarówno z najbliższą rodziną, jak i dalszymi krewnymi najbardziej lubi spędzać czas wolny co ósmy ankietowany (13 proc.). 12 proc. respondentów najlepiej czuje się w towarzystwie bliskich znajomych i przyjaciół. Co dwunasty ankietowany (8 proc.) najlepiej czuje się sam.

Jak podkreśla CBOS, w porównaniu z sondażem sprzed dwunastu lat preferencje dotyczące doboru towarzystwa do spędzania wolnego czasu niemal się nie zmieniły.

Samotne spędzanie czasu wolnego częściej deklarują 65-latkowie i starsi - 14 proc. Najmłodsi respondenci (18-24 lata) znacznie częściej niż pozostali spędzają wolny czas głównie z przyjaciółmi i najbliższymi znajomymi - 34 proc. Wśród pozostałych osób najpopularniejsze jest spędzanie czasu w gronie najbliższej rodziny (rodziców, rodzeństwa, dzieci), najczęściej jednak w takim towarzystwie przebywają osoby w wieku od 35 do 44 lat - 51 proc.

Jak podkreśla CBOS na to, z kim Polacy spędzają czas wolny, wpływa w dużej mierze ich stan cywilny. Samotnie zdecydowanie częściej niż inni odpoczywają osoby rozwiedzione i owdowiałe, natomiast wypoczynek w gronie znajomych i przyjaciół najchętniej wybierają panny i kawalerowie. Osoby pozostające w związku małżeńskim spędzają swój wolny czas głównie z mężem/żoną i rodziną.

Niemający tzw. bratniej duszy to najczęściej osoby niezadowolone ze swojej sytuacji materialnej (21 proc.), najgorzej wykształcone (16 proc.), w wieku od 55 do 64 lat (16 proc.), a w grupach społeczno-zawodowych - renciści (17 proc.) i emeryci (14 proc.).

Dorosły Polak ma średnio trzy osoby, z którymi może porozmawiać o wszystkich swoich problemach.

Dwie piąte badanych (41 proc.) twierdzi, że zdarzają się sytuacje, kiedy dopada ich uczucie osamotnienia, przy czym 4 proc. Polaków samotność doskwiera "zawsze lub bardzo często". Niespełna jednej piątej respondentów (18 proc.) sytuacje takie zdarzają się "czasami", a 19 proc. ankietowanych doświadcza ich "bardzo rzadko". Ponad połowie badanych (58 proc.) uczucie osamotnienia jest "zupełnie obce".

CBOS wskazuje, że wbrew informacjom o spłycaniu się relacji międzyludzkich i rosnącym poczuciu osamotnienia, z deklaracji respondentów wynika, że obecnie stan ten doświadczany jest zdecydowanie rzadziej niż dwanaście lat temu. Od 2005 r. aż o 24 punkty procentowe (z 34 proc. do 58 proc.) wzrósł odsetek osób, które twierdzą, że nigdy im się nie zdarzyło odczuwać osamotnienia.

"Wprawdzie systematycznie ubywa osób, które w przypadku trudnych życiowych wydarzeń zostają z problemami same, jednak najczęściej sytuacje takie zdarzają się tym, którzy takiej pomocy i wsparcia prawdopodobnie najbardziej potrzebują - starszym, gorzej wykształconym i sytuowanym oraz borykającym się z problemami zdrowotnymi" - podsumowuje CBOS.

Badanie przeprowadzono w dniach 7-14 września 2017 r. na liczącej 985 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

 

PAP/ fot. freeimages

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook