Jedynie prawda jest ciekawa


Polacy Drużynowymi Wicemistrzami Świata!

06.11.2017
drewno
Polacy Drużynowymi Wicemistrzami Świata!

Arkadiusz Drozdek w czołówce klasyfikacji indywidualnej. W weekend poznaliśmy najlepszych na świecie zawodników STIHL TIMBERSPORTS®.

3 listopada Polacy po raz pierwszy w historii zostali Drużynowymi Wicemistrzami Świata w sportowym cięciu drewna podczas Mistrzostw Świata STIHL TIMBERSPORTS® 2017. Tegoroczne zawody były też wielkim triumfem zespołu Nowej Zelandii. W konkurencjach drużynowych Nowozelandczycy zdobyli złoto, a w Mistrzostwach Indywidualnych w świetnym stylu zwyciężył – już po raz dziewiąty! – ich reprezentant Jason Wynyard. Polski czempion Arkadiusz Drozdek zajął w sobotnich zmaganiach indywidualnych bardzo dobre siódme miejsce.

Dla Polaków tegoroczne Mistrzostwa Świata STIHL TIMBERSPORTS®, rozegrane 3 i 4 listopada w norweskim Lillehammer, zakończyły się historycznym sukcesem. Polski zespół po raz pierwszy zdobył srebrny medal, co więcej, osiągnął to w niepełnym, bo zaledwie trzyosobowym, składzie. Lepszy od Polaków okazał się jedynie zespół Nowozelandczyków. Arkadiusz Drozdek, kapitan polskiej drużyny i 9-krotny Mistrz Polski w tym sporcie zajął 7 miejsce w rywalizacji indywidualnej. W tej konkurencji oprócz złota Nowozelandczyka Jasona Wynyarda, medale zdobyli Australijczyk Brad de Losa (srebro) oraz Kanadyjczyk Mitch Hewitt (brąz).

- Jestem jednocześnie zaskoczony i dumny z naszego sukcesu, tym bardziej, że ze względu na okrojony skład – Jacek Groenwald, Krystian Kaczmarek i ja – mogło nam pójść o wiele gorzej. Rywalizowaliśmy z doskonałymi zawodnikami i faworytami tej dyscypliny. Udało nam się stanąć na podium zaraz za Nowozelandczykami. Srebro oznacza też, że pokonaliśmy wszystkie drużyny europejskie, podczas gdy jeszcze kilka lat temu samo stanięcie na podium było dla nas w sferze marzeń – mówi Arkadiusz Drozdek, Kapitan polskiej drużyny STIHL TIMBERSPORTS® i 9-krotny Mistrz Polski w tym sporcie.

Miarą sukcesu Polaków była grupa kibiców i fanów, którzy zebrali się wczoraj na poznańskim lotnisku, aby przywitać powracających z trofeum Wicemistrzów Świata. Warto dodać, że wszyscy polscy zawodnicy to członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej.

Tradycja sportowego cięcia drewna sięga XIX wieku. Już w 1891 roku w tasmańskiej miejscowości Latrobe odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie – od tego momentu stawała się ona coraz bardziej popularna na całym świecie. Większość konkurencji, w których rywalizują sportowcy STIHL TIMBERSPORTS® pochodzi z ubiegłego wieku i nawiązuje do pracy wykonywanej przez drwali w lesie. Obecnie STIHL TIMBERSPORTS® to najwyższy poziom zawodów, najlepszy sprzęt, zawodnicy oraz największa liczba widzów.

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook