Jedynie prawda jest ciekawa


Polacy coraz liczniejsi w niemieckim kościele

17.11.2015

Polscy katolicy wzmacniają szeregi niemieckich parafii w regionach przygranicznych. W niektórych parafiach blisko granicy co drugi wierny to Polak. Trend ten dostrzegają i podkreślają niemieccy biskupi.

„Stale obserwujemy tendencję wzrostową”- powiedział DW Stefan Foerner, rzecznik diecezji berlińskiej. Największy udział polskich wiernych odnotowują parafie wzdłuż granicy, jak Passewalk, Prenzlau, Schwedt i Frankfurt nad Odrą. Tam, w niektórych miejscach już co drugi wierny ma polski paszport. Foerner dodał, że te liczby dotyczą jedynie tych wiernych, którzy są oficjalnie zameldowani w danym mieście: - Faktyczna liczba polskich wiernych w niemieckich kościołach jest dużo wyższa.

Metropolita Berlina Heiner Koch zwrócił uwagę, że "są katolicy z Polski, którzy świadomie osiedlają się w naszym kraju wraz ze swoimi dziećmi". Także bardziej na południe rośnie liczba Polaków zarejestrowanych w niemieckim Kościele katolickim. W diecezji Goerlitz, siostrzanym mieście Zgorzelca, 11 procent wiernych, to obywatele polscy, poinformował biskup Wolfgang Ipolt w wywiadzie dla katolickiej agencji prasowej KNA.

Obydwaj biskupi podkreślają, że wzrost liczebności polskich katolików w niemieckich diecezjach jest "wzbogaceniem dla kościoła". Ale przyznają też, że wiążą się z tym również wyzwania ze względu na różne tradycje religijne. - Polscy katolicy tęsknią do własnych kościelnych pieśni, mówi Ipolt - Poza tym istnieją różnice w formie obchodzenia kościelnych sakramentów, jak pierwsza komunia święta czy bierzmowanie. Obrzędy w obydwu krajach nieco się różnią.

Biskup wezwał parafie do kompromisów w tej kwestii. - Niemcy wierzą bardziej rozsądkiem, a Polacy sercem, dodał biskup Goerlitz i uzupełnił: - To sprawia, że obydwie strony mogą się od siebie uczyć.

Ipolt odniósł się również w wywiadzie prasowym dla KNA do 50-tej rocznicy historycznej wymiany listów między polskimi a niemieckimi biskupami. Przypadający na wtorek (17.11.2015) jubileusz przypomina o liście, jaki polscy biskupi skierowali pod koniec Drugiego Soboru Watykańskiego w 1965 r. do swoich niemieckich kolegów. W liście napisali legendarne zdanie: "Wybaczamy i prosimy o wybaczenie". Przesłanie to uchodzi wśród katolików za pierwszy krok po II wojnie światowej w kierunku polsko-niemieckiego pojednania.

Biskup Ipolt podkreślił, że dziś jego diecezja utrzymuje "zupełnie naturalne kontakty ze śląską diecezją w Zielonej Górze i Legnicy - miastach, które, niegdyś nazywały się Grünberg i Liegnitz". Kontakty to istnieją między dochownymi oraz parafiami i wiążą się z licznymi spotkaniami i wspólnymi mszami oraz pielgrzymkami z różnych okazji. Przyjęcie Polski do Unii Europejskiej jeszcze bardziej ten trend nasiliło. Niemieccy biskupi biorą również okazjonalnie udział w zgromadzeniach Polskiego Episkopatu.

Wzrost liczby polskich wiernych w niemieckich kościołach nie ma wymiaru czysto duchowego i społecznościowego, lecz także finansowy. Bycie członkiem niemieckiego Kościoła katolickiego wiąże się bowiem nie tylko z udziałem w życiu parafii, lecz również z płaceniem podatku kościelnego. Wysokość podatku ustalana jest w każdym kraju związkowym osobno i waha się średnio od 6 do 9 procent wysokości podatku dochodowego.

W 2013 roku niemiecki Kościół katolicki pobrał od wiernych z tytułu podatku kościelnego 5,5 miliarda euro. Jest to główne źródło dochodowe kościoła w Niemczech.

Ryb, Deutsche Welle

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook