Jedynie prawda jest ciekawa


Podróż na kuchennym oleju

15.11.2013

Rita i Leonardo - dwoje Portugalczyków wybrało się w podróż po Europie 30-letnim vanem. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdy nie paliwo na jakie się zdecydowali.

Przed wyruszeniem w podróż Portugalczycy dokonali w nim licznych przeróbek technicznych, które pozwoliły im na wykorzystanie nietypowego paliwa - oleju kuchennego. Po drodze, która początkowo prowadziła do Hiszpanii, a ostatecznie zawiodła podróżników aż do Turcji - wykorzystali 1300 litrów oleju.
Nie kupowali go. Chodzili do barów, które znalazły się na trasie ich podróży i prosili o olej w  przydrożnych barach i restauracjach. Zdarzało się, że właściciele traktowali ich podejrzliwie. Ostatecznie jednak chętnie wręczali im  zużyty tłuszcz, w którym wcześniej pływały frytki, ryby albo mięso.
Dzięki temu ekologiczni podróżnicy przejechali już 7 tysięcy kilometrów, nie wydając ani eurocenta na benzynę.
Płacenia jednak nie unikną, bo w wielu krajach wykorzystywanie oleju roślinnego jako paliwa jest niezgodne z prawem, eko-podróżnicy muszą się więc liczyć ze sporymi mandatami.
A mogło być tak pięknie i tanio…
AP/IAR
fot. sxc.hu

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook