Jedynie prawda jest ciekawa


Podrabiane dokumenty są legalne

07.12.2014

Jak to możliwe? Firmy, które wykonują takie dokumenty, reklamują swoje produkty jako „kolekcjonerskie”, a nie autentyczne. Natomiast w świetle kodeksu karnego karę ponosi osoba, która podrabia dokument w celu użycia go jako autentyczny. W tym przypadku wykonawcy podróbek mają wygodne alibi.

Tyle, że wytwórcy „kolekcjonerskich” papierów reklamują je jako „idealne dokumenty za małe pieniądze”. Dowody osobiste (zarówno polskie jak i pochodzące z państw UE, a nawet krajów azjatyckich i południowoamerykańskich) oraz prawa jazdy można tym sposobem nabyć w językach: polskim, angielskim i niemieckim. Ceny wahają się od 300 zł do 1500 zł.

„Każdy dokument posiada hologramy, tłoczenia i jest idealnie odwzorowany” - czytamy w opisie przedmiotu.

Nie jest to jednak złamanie prawa. Nikt nie mówi bowiem o fałszowaniu, a także nie wskazuje na możliwość posłużenia się „kolekcjonerskim” produktem jako prawdziwym dokumentem.

„Artykuł 270 Kodeksu Karnego mówi, że karę ponosi osoba która podrabia dokument, w celu użycia za autentyczny. Tymczasem firmy, o których mowa, reklamują się jako wykonujące dokumenty 'kolekcjonerskie', a nie 'autentyczne'” - mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Sprawa została jednak zgłoszona organom ścigania.

„Sprawa handlu imitacjami dokumentów jest znana Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Po uzyskaniu informacji na ten temat sprawę zgłoszono prokuraturze, policji i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego” - informuje Woźniak.

Skoro sprzedawcy handlują tylko „kawałkiem plastiku” i produktami „kolekcjonerskimi”, czego nie zabrania kodeks karny, to co będą mieli do roboty śledczy w tej sprawie?

gah/gazetaprawna.pl

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook