Jedynie prawda jest ciekawa


Podhalańczyki ochronią owce

25.01.2012

Pięć owczarków podhalańskich przekazała w środę organizacja ekologiczna WWF Polska bacom wypasającym owce na Podhalu. Psy mają chronić stada przed wilkami, które atakują zwierzęta hodowlane.

- Owczarki podhalańskie są jednym ze sposobów na uniknięcie strat wśród zwierząt hodowlanych - powiedział Stefan Jakimiuk kierownik projektu WWF Polska "Duże drapieżniki w Polsce".  - Ich posiadanie zmniejsza ryzyko wizyty wilków, która zakończyłaby się stratami w zaatakowanym przez te drapieżniki stadzie. Ataki nie wynikają bowiem z rosnącej liczby wilków, tym bardziej, że ich populacja nie odnotowuje znaczącego wzrostu, drapieżnik ten po prostu wykorzystuje brak zabezpieczeń i pozyskuje łatwo dostępny pokarm- dodał.

WWF Polska od kilku lat przekazuje hodowcom owiec psy pasterskie, które skutecznie chronią stada przed atakiem wilków. Dotychczas ekolodzy przekazali 30 owczarków hodowcom z Polski południowej i północno-wschodniej.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że liczba wilków bytujących na terenie Polski na przestrzeni ostatnich kilku lat, wahała się pomiędzy 700 a 800 sztuk. Najwięcej wilków żyje w województwach: podkarpackim, małopolskim, podlaskim. W niewielkiej liczbie wilki występują na terenie innych województw. Wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym.

Młode owczarki, które trafiły do baców, spędzą zimę ze stadem owiec. W tym czasie szczeniaki oswoją się ze zwierzętami gospodarskimi, za których bezpieczeństwo będą odpowiadać. Młode owczarki już w przyszłym sezonie pasterskim będą chronić swoje stado.

Według obrońców przyrody, przekazanie owczarków podhalańskim bacom ma znaczenie nie tylko jeśli chodzi o ochronę owiec przed drapieżnikami, ale również w ocaleniu polskiej rasy psów pasterskich.

Owczarek podhalański to rasa specjalnie przystosowana do ochrony stad owiec przed drapieżnikami. Liczba owczarków pracujących przy ochronie owiec w ostatnich latach spada, za to wiele psów jest utrzymywanych niezgodnie z ich przeznaczeniem m.in. jako psy do pilnowania budynków lub tzw. psy pokojowe. Ekolodzy twierdzą, że brak kontaktów owczarków z owcami może spowodować zanik ich pierwotnego instynktu, który nakazuje im bronić stada.

Co roku w całej południowej Polsce wilki zagryzają kilkaset owiec. Odszkodowania za poniesione straty z tego tytułu hodowcom wypłacają wojewódzkie Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska.

Zdaniem hodowców owiec z Podhala, psy pasterskie i elektryczne pastuchy są konieczne do ochrony przed wilkami, ale nawet taka ochrona nie zawsze wystarczy. Jak powiedział baca z wieloletnim doświadczeniem Wojciech Gromada, mimo tych zabezpieczeń i całonocnego czuwania przy stadzie, wilki atakują owce. - Wilki to bardzo sprytne drapieżniki, które wprowadzają owce w popłoch i wtedy z łatwością je zagryzają - powiedział Gromada.

PAP
fot.sxc.hu

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook