Jedynie prawda jest ciekawa


Po raz 20. odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń Pro Ecclesia et Populo

15.01.2018
fundacja-stefczyka-nagrody
Po raz 20. odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń Pro Ecclesia et Populo

Wręczenie odbyło się w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Wśród uhonorowanych znaleźli się przedstawiciele wspólnot i stowarzyszeń katolickich.

W uroczystej gali wzięli udział przedstawiciele władz, stowarzyszeń, fundacji i ruchów katolickich archidiecezji gdańskiej. Biskup. Wiesław Szlachetka osobiście wręczał odznaczenia, gratulując wszystkim uhonorowanym i dziękując za zaangażowanie, dobro i miłosierdzie okazywane drugiemu człowiekowi. Wojewoda pomorski Dariusz Drelich dziękując wyróżnionym za ich troskę o wszystkich tych, których czasami nawet trudno dostrzec podkreślił, że są oni szczególnymi osobami, którzy dołączyli do grona szlachetnych ludzi, dzięki którym na Pomorzu żyje się lepiej.  

Jarosław Sellin, wiceminister kultury podkreślił, że żyjemy obecnie w realiach silnego podziału w narodzie polskim - kulturowego, cywilizacyjnego, politycznego - czasami bardzo agresywnego. Wszyscy to dostrzegamy i ubolewamy, że tak jest. Dlatego wykorzystajmy zbliżającą się rocznicę i działajmy w tym kierunku, abyśmy poczuli się wspólnotą, która przeżywa własną historię i związane z nią wartości. Bądźmy narodem, który wspólnie cieszy się z sukcesów naszych przodków. Korespondowało to z przyjętym przez aklamację apelem. 

 - Każdego roku tę nagrodę otrzymują osoby, które są wybitnie zaangażowane na rzecz Kościoła i - w ten sam sposób - na rzecz społeczeństwa. To osoby, które wieloletnim zaangażowaniem, czasami całym dorosłym życiem, działały na rzecz Kościoła, a tym samym na rzecz społeczności lokalnej, pomorskiej i polskiej. Cieszę się, że nigdy nie mieliśmy problemu z na-borem kandydatów. Jest ich wręcz zbyt wielu, dlatego ta nagroda będzie funkcjonowała jesz-cze przez wiele lat – stwierdził senator Antoni Szymański -przewodniczący kapituły "Pro Ecclesia et Populo",. 

W tym roku wyróżniono Ewę Mazur - dyrygentkę chóru "Cantores Minores Gedanensis". Nagrodę Pro Ecclesia Et Populo otrzymał także wspomniany chór, a także Magdalena i Stanisław Matczakowie z gdyńskiego Ośrodka Spotkań Małżeńskich, Małgorzata Chojnowska z Klubu Seniora Stowarzyszenia św. Mikołaja Biskupa, Maria i Władysław Ornowscy z fundacji "Pan Władek" oraz Danuta i Andrzej Laskowscy z Akcji Katolickiej przy parafii Gwiazdy Morza w Sopocie.

W wydarzenie angażowała się również Fundacja im. Franciszka Stefczyka.

Warto poczytać

 1. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 7. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 8. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook