Jedynie prawda jest ciekawa


Piwo na cześć Kopernika

15.02.2013

Olsztyński muzealnik i zarazem domowy piwowar Paweł Błażewicz rozszyfrował zagadkę piwa, za które jeden z kanoników warmińskich słał biskupowi donosy na Kopernika – nie zawierało chmielu, a lawendę. Trunek wzorowany na przepisie z XVI w. uwarzy olsztyński browar.

"Za lawendowym piwem stoi intryga, donosy, romans Kopernika z Anną Szyling i wreszcie śmierć – choć nie od tego piwa. To bardzo barwna historia, dlatego uznałem, że warto ją upowszechnić, a samo piwo uwarzyć" - powiedział PAP Paweł Błażewicz.

Błażewicz na co dzień pracuje w olsztyńskim muzeum, w pracowni kopernikańskiej. Studiując list wysłany 27 stycznia 1539 roku przez kustosza kapituły warmińskiej do biskupa Jana Dantyszka odkrył zapis, który zainteresował go tym bardziej, że hobby Błażewicza to domowe warzenie piwa.

"Kustosz kapituły Feliks Reich na prośbę biskupa Jana Dantyszka szpiegował kilku kanoników: Aleksandra Scultetiego, Leonarda Niederhoffaw i Mikołaja Kopernika. Przeglądał ich korespondencję, robił odpisy i o wszystkim donosił biskupowi. Chodziło o to, że Dantyszek miał zamiar wytoczyć całej trójce, do której żywił niechęć, procesy o konkubinat. W przypadku Kopernika chodziło o zdobycie dowodów na jego romans z Anną Szyling" - powiedział PAP Błażewicz.

Feliks Reich nie donosił bezinteresownie. We wspomnianym liście napisał Dantyszkowi: "Dzisiaj otrzymałem wino i piwo mazowieckie, mocno wszelako pachnące lawendą (...). Ogromnie jednakże za wszystko dziękuję i nie proszę Waszej Przewielebności, by się starał o nowe, ponieważ poprzednie się jeszcze nie skończyło. Kiedy tylko zostanie wypite, nie omieszkam się znowu naprzykrzyć Waszej Przewielebności".

Wzmianka o piwie pachnącym lawendą tak zaintrygowała Błażewicza, że wyszperał XVI-wieczny przepis na nie. Odkrył, że składało się ono ze słodu jęczmiennego i pszenicznego (w ustalonych proporcjach), a zamiast chmielu do jego produkcji użyto lawendy.

"Dotarłem nawet do informacji, że w 1538 roku chmiel nie obrodził, dlatego użyto lawendy" - powiedział PAP Błażewicz, który sam uwarzył piwo wedle tego przepisu.

"I ja, i żona, której smak wysoko cenię, zgodnie uznaliśmy, że smak jest co najmniej obiecujący" - wyznał Błażewicz, który namówił lokalny olsztyński browar do uwarzenia piwa lawendowego; kadzie mają się nim wypełnić po niedzieli.

Błażewicz odkrył także, że kanonik Reich tak rozsmakował się w lawendowym piwie, że w swoim testamencie zapisał, by spadkobierca dwóch beczek tego trunku pił je tylko na specjalne okazje. "Traf chciał, że Reich umarł wiosną 1539 roku a wszystko, co miał, w tym i piwo lawendowe, zapisał Kopernikowi. Tak więc astronom dostał trunek, który trafił do Fromborka w efekcie donosów na Kopernika" - podsumował Błażewicz.

ll, PAP

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook