Jedynie prawda jest ciekawa


Pierwszy taki poród pand na świecie

12.08.2014

Po raz czwarty na świecie urodziły się w niewoli trojaczki pandy Juxiao. Po raz pierwszy – wszystkie przeżyły. Rzecz wydarzyła się w Kantonie na południu Chin.


O "cudownych narodzinach" oficjalnie poinformowali na konferencji prasowej pracownicy ogrodu zoologicznego Changlong, gdzie trojaczki przyszły na świat.

Pandy urodziły się nad ranem 29 lipca. Różowe młode wciąż przebywają w inkubatorach, pod stałą obserwacją ekspertów, ale wszystko wskazuje na to, że przeżyją. Karmią je pracownicy parku. Po porodzie matka była zbyt wycieńczona, by się nimi zajmować, ale również ona stopniowo dochodzi do siebie.

Pandy wielkie, nazywane w Chinach "skarbem narodowym", wyjątkowo niechętnie rozmnażają się w niewoli. W połączeniu z wysoką śmiertelnością młodych, stawia to ciężkie zadanie przed naukowcami starającymi się ratować ten wymierający gatunek. Na świecie pozostało jeszcze tylko około 2000 pand wielkich, z czego na wolności żyje około 1600, a 370 mieszka w ogrodach zoologicznych i ośrodkach badawczych, głównie w Chinach.

"Trojaczki to marzenie wszystkich ludzi zajmujących się pandami" - powiedział dziennikarzom dyrektor Chińskiego Centrum Badań i Ochrony Pandy Wielkiej Zhang Heping (Dżang Heping), nie kryjąc wzruszenia. Jak dodał, kluczowe dla przeżycia młodych pand są przeważnie pierwsze dni po urodzeniu. Jeżeli przetrwają pierwsze trzy doby, statystyczna szansa, że przeżyją, wynosi 70 proc. Urodzone w Kantonie trojaczki mają już dwa tygodnie, co daje im 95-procentową szansę na przeżycie - ocenił.

"Jest to kamień milowy w hodowli pandy wielkiej" - powiedział PAP pracownik parku Changlong Robert Xiong (Siung), wskazując, że nigdy wcześniej nie zdarzyło się, by wszystkie urodzone przez pandę wielką trojaczki utrzymały się przy życiu równie długo. W ubiegłym roku spośród trójki młodych urodzonych przez pandę Jiaozi (Dziaodzy) z ośrodka badań w Chengdu w Syczuanie naukowcom udało się uratować tylko jedno.

Urodzone w Kantonie trojaczki nie mają jeszcze imion. Jak wyjaśnił PAP rzecznik parku Martin Zheng (Dżeng), otrzymają je dopiero za miesiąc. Imiona dla młodych pand zostaną wybrane spośród propozycji nadsyłanych przez ludzi. "Panda jest skarbem narodowym, więc wszyscy chętni powinni mieć możliwość zaproponowania imion dla nich" - powiedział.

Imię ich matki - Juxiao - oznacza "uśmiech chryzantemy".

Choć zajmujący się młodymi pandami eksperci znają już ich płeć, nie została ona podana do publicznej wiadomości, gdyż ogród zoologiczny planuje urządzić w związku z tym ogólnokrajowy konkurs.

PAP, ruk

[Fot. YouTube]


Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook